PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Debata o nie łatwej sytuacji producentów zbóż

Debata o nie łatwej sytuacji producentów zbóż

Autor: farmer.pl

Dodano: 14-02-2014 10:06

Tagi:

O ciężkiej i niestabilnej sytuacji producentów zbóż, debatowano na forum zorganizowanym przez Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych. Spotkanie odbyło się drugiego dnia targów Polagra Premiery.Organizatorem był Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych przy współpracy z Polskim Związkiem Producentów Kukurydzy, Federacją Branżowych Związków Producentów Rolnych, Stowarzyszeniem Polski Ziemniak, Krajowym Związkiem Plantatorów Buraka Cukrowego, Instytutem Hodowli i Aklimatyzacji Roślin PIB, Polskim Producentem Ziemniaków i Nasion Rolniczych oraz Międzynarodowymi Targami Poznańskimi.

W panelu dyskusyjnym uczestniczyli przedstawiciele powyższych organizacji, a także reprezentanci instytucji rządowych, naukowych, rolnicy, producenci zbóż, dziennikarze. MRiRW reprezentowała podsekretarz stanu Zofia Szalczuk, Krajową Radę Izb Rolniczych wiceprezes Marek Borowski, a Federację Branżowych Związków Producentów Rolnych- Marian Sikora.

Na spotkaniu głównym poruszanym tematem były aktualne i podstawowe problemy producentów zbóż. Stanisław Kacperczyk - prezes PZPRZ, podkreślił w swoim wystąpieniu wyjątkowo niekorzystną sytuację producentów zbóż w minionym sezonie. Niesprzyjające warunki pogodowe, niskie ceny skupu spowodowały brak opłacalności produkcji tych upraw. Dodał, że związek z niepokojem obserwował dużą różnicę między cenami na rynku krajowym, a na giełdzie Matif. Stwierdził, że problemem jest niska, niewspółmierna do rynkowych realiów cena interwencyjna zbóż. Nadmienił również, że w naszym kraju nie ma odpowiedniej infrastruktury ułatwiającej przeładunek w porcie zbóż.

Podczas debaty dyskutowano również o wprowadzonych zmianach we Wspólnej Polityce Rolnej UE na lata 2014-2020, jak również o nowych obowiązkach producenta rolnego wynikające z Integralnej Ochrony Roślin.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)

 • OBSERWATOR 2014-02-23 21:23:28
  W polsce w stosunku do unijnej 15 to zawsze i swinie tansze i zboze cenowo na nizszym poziomie.A dlaczego?Bo Polska to jest tylko wasalem unijnym a nie partnerm gospodarczym!!!!Gdyby Polscy rolnicy wspolpracowali ze soba ,a nie konkurowali to unia nie kiwala by nas tak mocno i musiala by sie liczyc z nami.Ale jest inaczej i Bruksela sie cieszy.
 • quetzalcoatl 2014-02-14 14:24:17
  @ rolnik
  Nie dlatego Twoja opłacalność jest niska, że nasza - producentów zbóż - jest wysoka. To nie zboże jest za drogie, ale trzoda zbyt tania. Swego czasu również bawiłem się w świnie, ale gdy zorientowałem się, że zyskiem jest gnój - i to mając własne zboże - rzuciłem to w diabły.
 • GB 2014-02-14 11:41:12
  Anglicy także zrobili taką konferencję i wyliczyli że zboże minimalnie powinno kosztować 150 funtów czyli 750 zł za tonę , poniżej do produkcji trzeba było by dokładać . Jak jeszcze uwzględnić że mają lepszy klimat ( no może nie w tym roku) , większe dotacje i wydajność z hektara to jak przy tym zestawieniu ma się Polski rolnik ? Dość często sprzedaje poniżej 750 zł a jeszcze próbuje się wmówić rolnikom że to wysoka cena ,
 • Podlasiak 2014-02-14 11:37:39
  Ta debata była po to, zeby przeanalizować gdzie jeszcze mozna kasy uszczknąć, a nie pomoc rolnikom
 • rolnik 2014-02-14 11:02:46
  ale bzdury ciężka praca i niskie ceny skupu ,brak opłacalności to niech zajmą się hodowlą trzody i kupią zboże po 800 zł za tonę to wtedy zobaczą jaka to praca i opłacalność
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.196.110.222
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!