PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Desykacja zbóż - kiedy jest konieczna

Desykacja zbóż - kiedy jest konieczna

Autor: Anna Kobus

Dodano: 04-07-2014 08:34

Tagi:

Dosuszanie zbóż glifosatem stosuje się głównie w przypadkach, gdy na plantacji dojrzewającego już zboża występuje znaczne zachwaszczenie, które poważnie może utrudniać zbiory i obniżać jakość ziarna.Zabieg desykacji w zbożach wykonuje się w skrajnych przypadkach. Dotyczy to głównie plantacji mocno opanowanych przez wtórne zachwaszczenie, i przewiduje się ze chwasty w momencie żniw będą w pełni zielone lub wydadzą do tego czasu nasiona, które obsypią się podczas zbioru lub dostaną się do zebranego zboża. Na zabieg desykacji przed zbiorem warto się zdecydować głównie wtedy, jeśli zboże jest mocno zachwaszczone perzem.

W praktyce do desykacji zbóż wykorzystuje się glifosat, substancję czynną wielu preparatów handlowych. Jest bardzo skuteczny, ponieważ blokuje działanie enzymu bardzo ważnego dla wzrostu roślin.

Podczas dosuszania zboża, zastosowanie tej substancji czynnej powoduje bardzo szybkie i nienaturalne wysuszanie kiełków. W związku z tym zabieg ten nie jest zalecany na plantacjach nasiennych oraz w uprawie jęczmienia browarnianego i wówczas gdy zboże chcemy używać jako materiał siewny. Zjawisko ograniczonego kiełkowania z kolei pozytywnie wpływa na ograniczony rozwój nasion chwastów. Również słoma po desykacji nie powinna być wykorzystywana jako podłoże czy ściółka ogrodnicza.

Warto również sięgnąć po glifosat w przypadku wystąpienia niesprzyjających warunków pogodowych w okresie żniw i gdy zaistnieje ryzyko, że zboże zacznie nam nadmiernie porastać. Dotyczy to głównie żyta i pszenżyta, które naturalnie podatne jest bardziej na porastanie.
Dosuszanie glifosatem w zbożach stosuje się w fazie dojrzałości woskowej ziarna, gdy jego wilgotność wynosi około 20-30 proc. Zazwyczaj wartość taką zboża osiągają na 10-14 dni przed przewidywanymi żniwami.

Przy wyborze preparatu należy zwrócić uwagę na zakres rejestracyjny poszczególnych produktów. Cześć z nich bowiem jest zarejestrowana do desykacji wszystkich zbóż, cześć zgodnie z treścią etykiety można stosować jedynie w niektórych gatunkach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (17)

 • Krystyna 2018-04-06 14:16:45
  Reklamujecie glifosat?! Trujecie ludzi!
 • mario 2017-12-12 10:47:18
  Desykacja jest OK! Jest za duzo ludzi na świecie i trzeba ich troche wytruć..
  A co do dzików: było ich bardzo niewiele i prosiły się raz w roku - na przełomie lutegoi i marca. Odkąd w PL pojawiły sie ogromne plantacje przemysłowej kukurydzy, nastąpiła eksplozja populacyjna tego gatunku. W chwili obecnej, w obwodach łowieckich , w których odstrzeliwano 1 - 2 dziki rocznie, w ciągu kilku lat odstrzał wzrósł do 70 szt.(!) a przypadki kilkukrotnych miotów zdarzają się nagminnie (np. w listopadzie widać warchlaki trzymiesięczne, co świadczy o drugim - sierpniowym - miocie loch. Ciekawe jakie zmiany spowoduje GMO w organizmach ludzi..
 • Strasznachoroba 2017-10-25 11:06:53
  Lejecie na jedzenie rakotwórczą i powodującą bezpłodność chemię. Jak wy rolnicy możecie spokojnie spać ze świadomością że jesteście wspolodpowiedzialni za zatruwanie nas zwykłych ludzi?
 • Majka 2017-01-17 10:49:07
  Ale kwestia rakotwórczości rundapu/glifosatu widzę, ze nikogo nie interesuje:
  http://alexjones.pl/aj/aj-ekologia-i-srodowisko/aj-informacje/item/100538-juz-35-lat-temu-monsanto-wiedzialo-ze-glifosat-jest-rakotworczy#
 • rolnikzpomorza 2016-11-16 11:16:42
  ta desykacja to bandytyzm - karmcie tym swoje dzieci.
 • z.. 2014-07-06 21:23:33
  ...posadziłam wiaderko ziemniaków 20m od domu przed oknem od sypialni...(?).40km do lasu, teren ogrodzony i co świński ASF dobrał się do moich kartofelków.....NIGDY pod domem nie było dzików....
  Witaj Kropkowany....szkoda,że nie wiem skąd jesteś pojechałabym kupić wiaderko kartofli...i zastanowilibyśmy się jaka jest geneza, a może to pestycydy......?... tych nawiedzających nas kropek..:) Pozdrawiam.
 • skoczek 2014-07-06 19:36:30
  Mnie tez komputer szantazuje :) a chrztu juz nie pamietam.:)) ....z tym targiem to masz racje wszystkie odmiany maja w jednej.........ja mam 3 odmiany Tajfun , Lord, i hit Bellarosa , dlaczego hit ?? nie dlatego ze ta odmiana zdobyła złoty medal na targach i pewnie nie dlatego ze nie tuczy ale pewnie dlatego ludzie ja kupuja bo jest czerwona:) w kazdym badz razie jest drozsza od innych o 3 a nawet 4 złoty na woreczku 15 kg i kupuja kazda ilosc , a Rumuni to az na podwórko przyjezdzali jak sie dowiedzieli ze czerwone:) pozdrawiam
 • Krzysiek222 2014-07-06 17:53:01
  @skoczek ,czyli tak jak u mnie sadzę bo się udają i smaczne a odmiana kto ją tam wie.Śmieszy mnie gdy ktoś pyta na targu czy jest odmiana taka czy inna a sprzedający cudownie zawsze takową posiada;)podpis wymuszony przez chrzest i komputer i bądź tu wolnym człowiekiem:)pozdro

 • skoczek 2014-07-06 12:06:44
  :)) ziemniaki kupiłem od znajomego jako pasza dla krów:) czyli odpady.....przebrałem je troche i posadziłem bo kolega brał z centrali:)..........kupowałem po 15 zł za metr...a teraz sprzedaje po złotówce:)) nie widze róznicy w plonie gdyz odpadów posadziłem tylko 30 ar a reszte brałem z centrali tej samej odmiany.................mozecie sie smiac:).......ale ja Wam tylko współczuje:)...........a jesli chodzi o pryskanie to te ekologiczne:) dopiero maja pełnie kwitnienia a tamte juz przekwitły dawno.............cos w tym jest............nasuwa sie pytanie dlaczego nie zadziały srodki u znajomego??? przeciez pryskał rózne gatunki.....ziemniaki tez:).........to jest 50 ha a do tego syn który pracuje w tej firmie wiec o błedach nie moze byc mowy.........zreszta mój sasiad nie pryska wcale i ma takie same jak ja wiec jaki sens pryskania juz 4 krotnego?? ..to sa koszta...........Infinito, Pyton itp to przeciez najlepsza marka a tak w ogole to witaj Jarki i Ty Krzysztofie:) a dlaczego 222??:))
 • jarki 2014-07-05 23:25:38
  @skoczek
  chyba przywiozłeś te ziemniaki z Chile od Inków ;)
  a tak w ogóle to witaj :)
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.158.194.80
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!