PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Deszczowa pogoda wstrzymuje zbiory kukurydzy

Deszczowa pogoda wstrzymuje zbiory kukurydzy Na skutek deszczy, w zależności od rejonu czy odmiany obserwuje się 2-5 proc. wzrost wilgotności ziarna w stosunku do zbiorów wrześniowych. Fot; Anna Kobus

Autor: Anna Kobus

Dodano: 14-10-2016 07:20

Tagi:

Choć w połowie października zbiory kukurydzy powinny być już mocno zawansowane, to niestety deszczowa pogoda wstrzymuje zbiór ziarna.Suchy wrzesień sprzyjał dosuszaniu kukurydzy na polu. Wiele plantacji, zwłaszcza położonych w rejonach posusznych jeszcze we wrześniu wykazywała gotowość do zbioru. Dzięki sprzyjającej wówczas pogodzie wielu producentów, głównie z Kujaw, Centrum Polski, części woj. wielkopolskiego czy mazowieckiego, decydowało się na zbiór ziarna. Dobre warunki pogodowe umożliwiały zbiór nasion o wilgotności dochodzącej nawet do poziomu 22-25 proc.

Początek października, kiedy warunki pogodowe zmieniły się diametralnie i nastała deszczowa pogoda wstrzymano na dobre prace nad zbiorem kukurydzy. Choć ziarno pomimo dużej wilgotności powietrza w rejonach tych nadal jest w miarę suche i obserwuje się nieznaczny wzrost wilgotności (producenci mówią o mierzonej wilgotności na poziomie 25-27 proc.) to wilgotne łodygi i liście oraz wilgoć zgromadzona w kolbach uniemożliwiają sprawną prace kombajnów i przede wszystkim wjazd ciężkiego sprzętu na pole. Prace musiały zostać wstrzymane.

Pamiętajmy jednak, że jeśli kukurydza osiągnie odpowiednią dojrzałość, opóźnianie zbioru niesie ze sobą pewne konsekwencje. Po pierwsze w kolbie rozwijają się patogeny grzybowe, w tym głownie grzyby z rodzaju Fusarium produkujące groźne dla zdrowia ludzi i zwierząt mikotoksyny (warunki do rozwoju tej choroby są obecnie bardzo dogodne). Kolejne dni raczej nie będą sprzyjać oddawaniu przez kolbę wody, ziarno będzie wolniej dosychać, a w listopadzie gdzie zazwyczaj mamy do czynienia z wysoką wilgotnością powietrza możemy także liczyć się z tym, że kolba nabierać będzie wilgoci. Opóźnianie zbioru to także większy rozmiar strat na skutek żerowania dzików oraz pojawienia się na plantacji większej liczby złomów pędów, będących efektem żerowania omacnicy prosowianki.

Najbliższe dni mają przynieść niewielką poprawę pogody, bezdeszczowa i wietrzna pogoda umożliwiłaby powrót  kombajnów na pola kukurydziane. Tym bardziej, że lokalnie są zapowiadane przygruntowe przymrozki, które jak naturalny desykant zadziałają na zielone czasem jeszcze fragmenty roślin. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.167.216.239
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!