PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Do kiedy można siać żyto hybrydowe?

Do kiedy można siać żyto hybrydowe? Do kiedy można siać żyto hybydowe; Fot. Katarzyna Szulc

Żyto mieszańcowe przed wejściem w spoczynek zimowy musi być już w fazie krzewienia, oznacza to że rośliny potrzebują ok.45 dni na rozwój.Na siew żyta mieszańcowego (hybrydowego) we wschodniej części kraju jest już za późno. Ryzyko, że żyto nie zdąży osiągnąć fazy krzewienia jest zbyt wysokie, a na to rośliny potrzebują ok 6 tygodni.

Rolnicy w centralnej części kraju żyto hybrydowe siać powinny w terminie od 10 do 20.09. Termin można przesunąć do ok. 25.09. Ci, których dotychczas powstrzymywały warunki pogodowe, a planowali wysiew żyta mieszańcowego, siać muszą teraz.

Na zachodzie optymalny termin przypada pomiędzy 15-25.09, czyli także w tym rejonie nie należy odkładać zabiegu siewu. Optymalny termin siewu dla północno-zachodniej część Polski jest pomiędzy 15-30.09.

Niewielkie opóźnienie w terminie siewu jest możliwe, ale wymaga zwiększenia normy wysiewu. Należy sobie zdawać sprawę, że wraz z opóźnieniem siewu skraca się także długość dnia, co wiąże się z wolniejszym tempem wzrostu i rozwoju roślin. Dlatego wysiewu w regionach zachodniej i północno-zachodniej Polski lepiej nie opóźniać.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • Grzesiekk 2017-09-27 21:42:21
    Klosow chcemy 500-600. Siejemy 200 roślin więc chcemy po 3 rozkrzewienia a nie nieproduktywne 4-5 i wiecej
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.240.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!