W czerwcu pszenica konsumpcyjna prawdopodobnie będzie kosztowała 920-960 zł/t, a we wrześniu ceny spadną do 650-700 zł/t. Szacunkowa cena żyta w czerwcu wyniesie 730-770 zł/t, a we wrześniu 520-560 zł/t. Obecnie za żyto trzeba zapłacić przeciętnie 760-770 zł/t.

Eksperci zaznaczają, że do końca sezonu (do lipca) ceny zbóż będą zależeć od sytuacji podażowo-popytowej. Będą one też w dużym stopniu zależeć od przebiegu pogody i wzrostu roślin.

Według prezesa Krajowej Federacji Producentów Zbóż (KFPZ) Zbigniewa Kaszuby, jeżeli okaże się, że warunki pogodowe są sprzyjające i zbiory zbóż będą dobre, ceny pszenicy z ubiegłorocznych zbiorów mogą nieco spaść.

Podobnie uważa dyrektor Maciej Tomaszewicz z Krajowej Izby Zbożowo-Paszowej. Jego zdaniem w Polsce rolnicy i firmy skupowe posiadają jeszcze ok. 1 - 2 mln ton zbóż, które będą chcieli sprzedać jeszcze przed żniwami, więc "nie ma powodów by ceny nadal rosły". Dodał, że poziom cen jest na tyle wysoki, że opłacalny stał się import ziarna, co ma już miejsce w rejonach przygranicznych.

W Polsce w sezonie 2007/2008 nastąpił znaczący wzrost cen zbóż w stosunku do poprzedniego roku. Według danych GUS, w lutym przeciętna cena skupu pszenicy była o 30 proc. wyższa niż w okresie najwyższej podaży (w sierpniu) i o 36 proc. wyższa niż przed rokiem. Droższa była także pszenica paszowa - o 20-26 proc. niż w sierpniu i o 30-38 proc. niż rok wcześniej.

W ocenie ekspertów ARR, dobre tegoroczne zbiory zbóż mogą spowodować spadek cen ziarna w sezonie 2008/2009 poniżej poziomu cen z sezonu 2007/2008, ale gdyby okazały się one przeciętne, to przy niskim stanie zapasów ceny mogą być wyższe niż w latach wcześniejszych.

W opinii Kaszuby, cena pszenicy po zbiorach 2008 r. będzie znacznie wyższa niż prognozuje zespół ekspertów ARR - nawet przy dobrych zbiorach. Powodem jest m.in. niski stan zapasów zbóż.

Jego zdaniem, producenci mają "wyższe oczekiwania" co do wyższego poziomu cen ziarna, a ponadto stale rosną koszty produkcji, co musi wpływać na cenę. Dlatego w tym roku raczej nie będzie możliwy interwencyjny skup zbóż po cenie 101 euro/t, gdyż cena ta nie pokrywa nawet kosztów produkcji.

Kaszuba dodał, że potwierdzają to także zawierane obecnie transakcje terminowe na hanowerskiej giełdzie na pszenicę, które opiewają na 220-230 euro/t z dostawą w lipcu.

Według Wiesława Łopaciuka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, ceny pszenicy będą "trochę" wyższe niż w prognozie ARR, ale przy dobrych zbiorach mogą być niższe niż w tym sezonie. Łopaciuk uważa, że w sezonie 2008/2009 nie będzie interwencyjnego skupu zbóż.

Stan krajowych zapasów na początku sezonu 2007/2008 wynosił zaledwie 0,7 mln t wobec 3,7 mln t w poprzednim sezonie.

Eksperci oceniają, że krajowe zużycie ziarna w 2008 r. będzie niższe o 3 proc. niż w 2007 i wyniesie 26,3 mln t. Tegoroczne zbiory zbóż szacowane są na 25-26 mln t.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!