Krajowa Federacja Producentów Zbóż przygotowała zestawienie cen ziarna poszczególnych gatunków. Okazuje się, że porównując ceny z 21 sierpnia do 10 września, wzrosty wynoszą średnio 30 zł na tonie. Wiele jednak zależy od punktu skupu, jakości ziarna i regionu w którym się je sprzedaje.


Generalnie pszenica konsumpcyjna kosztuje od 630 do 740 zł/t, pszenica paszowa od 600 do 680 zł/t. Żyto, którego cena jeszcze kilka tygodni temu kształtowała się na poziomie poniżej 400 zł/t, teraz przeważnie kosztuje 430 zł/t, a w zestawieniu można zakupić to ziarno za od 390 do 480 zł/t.

Prezentujemy ceny zbóż zebrane przez KFPZ z 10 września 2013 r. zł/t netto:

LUBELLA
Pszenica konsumpcyjna - 630-650
Jęczmień konsumpcyjny - 550

PRZEDSIĘBIORSTWO ZBOŻOWO-MŁYNARSKIE 'PZZ' W STOISŁAWIU
Pszenica konsumpcyjna - 695
Pszenica paszowa - 600
Żyto konsumpcyjne - 425
Żyto paszowe - 410
Owies - 455
Owies paszowy - 410
Jęczmień jary - 600
Jęczmień paszowy - 560
Pszenżyto - 480.

PRZEDSIĘBIORSTWO PRZETWÓRSTWA ZBOŻOWEGO "KAPKA" Sp. J.
Pszenica konsumpcyjna - do 700
Żyto konsumpcyjne - do 450.

POLSKIE ZAKŁADY ZBOŻOWE W KRAKOWIE S.A.
Pszenica konsumpcyjna - 690 (gluten > 28, l.o. > 220).

DIAMANT INTERNATIONAL POLSKA
Pszenica konsumpcyjna - do 720 w zależności od jakości.

INTERCHEMALL ZESPÓŁ MŁYNÓW JELONKI Sp. z o.o.
Pszenica konsumpcyjna - 670 w zależności od jakości
Żyto konsumpcyjne - 450 w zależności od jakości.

DOLNOŚLĄSKIE MŁYNY S.A. (30 dni termin płatności)
Pszenica konsumpcyjna - 630 (gluten od 26).

MŁYN MARTEA Sp. z o. o. , Śląsk
Pszenica konsumpcyjna - 690.

ROLA Sp. z o. o.
Pszenica konsumpcyjna - 680
Pszenica paszowa - 620
Żyto konsumpcyjne - 480
Żyto paszowe - 480
Jęczmień - 660
Pszenżyto - 570
Owies - 460
Łubin - 930.

PRZEDSIĘBIORSTWO ZIARN - POL Sp. z o. o.
Pszenica konsumpcyjna - 700-740
Pszenica paszowa - 680
Żyto konsumpcyjne - 450-480
Żyto paszowe - 420
Jęczmień konsumpcyjny - 660
Jęczmień paszowy - 640
Pszenżyto - 520
Owies - 400.