Tona ziarna owsa kosztuje nawet 580 zł netto i nie można go zakupić, bo rolnicy często już wyprzedali ten gatunek, albo wykorzystali w gospodarstwie. Owies poszukiwany jest przeważnie na kaszę albo płatki.

Pozostałe zboża kolejny raz odnotowały obniżki cen i pszenica konsumpcyjna przeważnie kosztuje mniej niż 600 zł/t, w jednej z firm nawet tylko 570 zł/t netto.

Na giełdach w ubiegłym tygodniu notowania zbóż w kontraktach terminowych na Euronext w dalszym ciągu były na niskim poziomie. - Pszenica w najbliższym kontrakcie potaniała przez tydzień o 1 proc. do 144,3 EUR/t, a ceny kukurydzy wzrosły o 1,6 proc. do 147 EUR/t. Trzeba podkreślić, że obecnie ceny kukurydzy są wyższe niż pszenicy – zazwyczaj jest na odwrót. Dla porównania w rozpatrywanym okresie rok wcześniej notowania pszenicy na paryskiej giełdzie wynosiły 187 EUR/t, a kukurydzy 172 EUR/t – informuje FAMMU/FAPA.

Jak dodają analitycy, mimo silnej konkurencji unijna pszenica sprzedaje się dobrze. W zeszłym tygodniu KE wydała licencje na wywóz 690 tys. ton ziarna tego gatunku. - Wysoki był też tygodniowy eksport jęczmienia z UE – licencje na 340 tys. ton. Dobre wyniki sprzedaży zagranicznej nie są wystarczające do odwrócenia spadkowej tendencji notowań pszenicy – przeważa w tym przypadku presja podażowa oraz perspektywy wysokich zbiorów w kolejnym sezonie – podkreślają.

- Nastroje na rynku są nadal raczej zniżkowe. Korzystne warunki pogodowe dla tej pory roku, z temperaturami wyższymi od średniej dla tego okresu, przyspieszają zasiewy zbóż jarych. Dotyczy to przede wszystkim krajów basenu Morza Czarnego. Bilans zbożowy w sezonie 2015/16 jest stosunkowo „ciężki”, z zapasami wyższymi niż się wcześniej spodziewano. Konkurencja wśród eksporterów o kluczowe rynki zbytu pozostaje ostra zarówno na rynku pszenicy, jak i kukurydzy – podaje FAMMU/FAPA.

Prognozy zbiorów kukurydzy w krajach Ameryki Południowej zostały ostatnio skorygowane w górę.
Poniżej podajemy ceny skupu zbóż w zł/t netto zebrane 9 marca 2016 r. na podstawie ankiety telefonicznej:

Polskie Młyny S.A. (Szymanów)
- pszenica konsumpcyjna – 620,
- pszenica paszowa – 570,
- żyto konsumpcyjne – 500.

Lubella
- pszenica konsumpcyjna – 580.

PZZ Stoisław
- pszenica konsumpcyjna – 620-650,
- pszenica paszowa – 580,
- żyto konsumpcyjne – 495,
- jęczmień konsumpcyjny – 550,
- jęczmień paszowy – 540,
- owies – 580,
- pszenżyto – 540,
- rzepak - 1520.