Tzw. optymalny termin siewu dla owsa przypada w większości regionów kraju na drugą połowę marca. Tylko w północo-wschodniej Polsce i rejonach podgórskich można opóźnić go do 10 kwietnia. Na ten temat pisaliśmy już wcześniej. Teraz przyszedł czas przypomnieć naszym Czytelnikom m.in. jaka powinna być poprawna gęstość siewu tego gatunku. Generalnie owies wysiewa się w rzędach, co 12-15 cm, na głębokość 2-4 cm (płycej w wilgotną glebę, głębiej w suchą).

Na słabszych stanowiskach powinno się go siać gęściej niż na lepszych. Dlaczego? Z powodu słabszego rozkrzewienia roślin, które rozwijają się w takich warunkach. Ale też zbyt dużą gęstość siewu na glebach słabych może nie sprawdzić się, zwłaszcza w latach suchych na skutek niewystarczającego zaopatrzenia w wodę zwiększonej liczby roślin w łanie.

Trzeba zauważyć, że poszczególne odmiany różnią się co do normy wysiewu i należy zwrócić uwagę na zalecenia firm hodowlano-nasiennych. Z czego to wynika? Przede wszystkim spowodowane jest to ich zróżnicowaną zdolnością krzewienia, odpornością na wylegania, a także tolerancją na wzajemne zacienienie.

Jak wynika z metodyki integrowanej ochrony roślin owsa dla takich odmian jak np. Arab, Berdysz, Borowiak, Breton, Chwat, Deresz, Grajcar, Haker, Kasztan, Krezus, Koneser, Rajtar i Scorpion w zależności od kompleksu glebowego ilość wysiewu wynosi (mln szt./ha):
- 4,5 – pszenny b. dobry i dobry, pszenny górski,
- 5 – żytni b. dobry, zbożowo pastewny mocny, zbożowy górski,
- 5,5 – pszenny wadliwy, żytni dobry, owsiano-ziemniaczany, górski,
- 6 – żytni słaby, zbożowo-pastewny słaby, owsiano-pastewny górski.

Dla takich odmian jak np. Arden, Bingo, Celer, Furman, Gniady, Komfort, Sławko, Szakal, Zuch ilość wysiewu wynosi (mln szt./ha):
- 4,8 – pszenny b. dobry i dobry, pszenny górski,
- 5,3 – żytni b. dobry, zbożowo pastewny mocny, zbożowy górski,
- 5,8 – pszenny wadliwy, żytni dobry, owsiano-ziemniaczany, górski,
- 6,3 – żytni słaby, zbożowo-pastewny słaby, owsiano-pastewny górski.

Istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do zwiększenia, bądź zmniejszenia normy wysiewu owsa. Wzrost powinien nastąpić z powodu kwaśnego odczynu gleby (średnio 3-6 proc.), opóźniony termin siewu (średnio 5-8 proc.), mało staranna uprawa roli (średnio 3-5 proc.) i duże zachwaszczenie (średnio 3-5 proc.). Zmniejszenie normy może dotyczyć takich czynników jak: duże nasilenie chorób (2-5 proc.) i rejon o klimacie sprzyjającym wyleganiu roślin (średnio 2-5 proc.).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!