W ostatnim roku zaobserwowano znaczny wzrost cen zbóż w międzynarodowych giełdach. Tendencję tę „podkręcają” USA i Brazylia, które w przeszłości stawiały na zboża konsumpcyjne i ich eksport, obecnie zaś tworzą czołówkę producentów biopaliw.

Największe zwyżki cen w Niemczech odnotowano w przypadku jęczmienia browarnianego, za który płaci się dwa razy tyle, co w ub. r. Związek Rolników wskazuje, że przyczyną wzrostu cen jest coraz większa produkcja roślin z przeznaczeniem na biopaliwa. DBV liczy na to, że rynek żywnościowy ustabilizuje się cenowo w konsekwencji dobrych zbiorów zbóż na świecie.

Deutsche Bank natomiast szacuje, że ceny zbóż będą rosły i napięta sytuacja z zaopatrzeniem utrzyma się przez najbliższe trzy lata, przede wszystkim z powodu redukcji skupu na poziomie światowym, który na początku 2007 r. był najniższy od 30 lat. Badania rynku prowadzone przez bank BHF także sugerują, że ceny zbóż nie tylko wzrosną, ale będą wahać się bardziej niż obecnie.
Przemysł rolno-spożywczy ze swojej strony oczekuje, że w najbliższym roku wzrosną ceny innych artykułów spożywczych, takich jak produkty mleczne, mięso, owoce i warzywa.

Źródło: Agromeat

Podobał się artykuł? Podziel się!