PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Duże zagrożenie ze strony chorób w zbożach

Duże zagrożenie ze strony chorób w zbożach

Autor: farmer.pl, mt

Dodano: 29-04-2013 12:32

Tagi:

Panujące obecnie rosnące temperatury dobowe oraz wilgotność powietrza stwarzają doskonałe warunki do rozwoju chorób powodowanych przez patogeniczne grzyby. Czynniki te sprawiają, że powinniśmy rozważyć decyzję o pierwszym zabiegu fungicydowym – radzą przedstawiciele firmy BASF Polska.Zboża ozime w Centrach Kompetencji BASF zarówno na Opolszczyźnie w Pągowie, jak i w Wielkopolsce - Jarosławcu i na Pomorzu - w Gurczu znajdują się w zróżnicowanych fazach rozwojowych. Uzależnione jest to w dużej mierze od rodzaju gleb, długości zalegania śniegu, odmian zbóż oraz szczególnie od terminu ich siewu.

- Umiarkowane temperatury oraz wysoka wilgotność powietrza sprzyjają silnej infekcji przez mączniaka prawdziwego zbóż i traw roślin zbożowych. Aktualny przebieg pogody, a zwłaszcza wysoka wilgotność gleby to doskonałe warunki do infekcji chorób podsuszkowych powodujących w zbożach ozimych zakłócenia w transporcie wody i składników pokarmowych do górnych partii roślin i tym samym podsychanie i wyleganie roślin - informuje Kamil Szpak z BASF Polska.

Groźną chorobą, która zaczęła się pojawiać na polach, jest też septorioza liści.

- Już jesienią duże ilości opadów deszczu sprzyjały pierwszym infekcjom rynchosporiozy zbóż, która obecnie bardzo intensywnie poraża szybko rosnące nowe liście jęczmienia ozimego - zauważył Kamil Szpak.

Na plantacjach można też zaobserwować plamistość siatkową - głównie na jęczmieniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.183.183
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!