Spotkanie składało się z dwóch części: teoretycznej oraz bardziej praktycznej (pokazowej). W pierwszej części głównym zainteresowaniem cieszył się wykład prof. Tadeusza Michalskiego z UP w Poznaniu, prezesa PZPK „Jak uniknąć błędów w uprawie kukurydzy". W swoim wystąpieniu profesor skupił się przede wszystkim na takich elementach agrotechnicznych jak dobór odmiany, termin i gęstość siewu, nawożenie, ochrona roślin oraz optymalny zbiór ziarna.

W drugiej części spotkania obecni oraz przyszli klienci firmy ProCam mogli zapoznać się z zasianą gospodarstwie Państwa Kujawskich kolekcją 25 odmian kukurydzy, które będą w nadchodzącym sezonie w ofercie handlowej firmy. Duża część tych odmian posiada firma na wyłączność.

Wszystkie zasiane tam odmiany prowadzone były w tej samej technologii. Przedsiewnie podano sól potasową w ilości 150 kg/ha (12.03). 11 kwietnia zastosowano RSM 32% 250l/ha + Biogen Rewital 1,0l/ha. 23 kwietnia zasiano rośliny z jednoczesnym podaniem w podsiewie fosforan amonu 200kg/ha oraz mikrogranulat Microphos PTC FCA 20 kg/ha. Gdy rośliny osiągnęły fazy 2-3 liści podano im CAN 27 - 200 kg/ha oraz PROSAN 100kg/ha. Kilka dni później po tym zabiegi zdecydowano się na odchwaszczanie. Zabieg herbicydowy wykonano 20 maja następującą mieszaniną Isotak - 0,2l/ha + Lumax - 2,5 l/ha + nikosulfuron - 0,5l/ha. W fazie 5 liści z kolei wykonano nawożenie dolistne (Isotak - 0,2 l/ha + Calcorium -1,0 l/ha, Cynk - 1,0 l/ha, Bor - 1,0 l/ha, Proleaf K -3,0l/ha, Proleaf New - 1,5 l/ha).

Co ciekawe na plantacji pokazowej nie wykonano żadnej ochrony insektycydowej przeciwko omacnicy prosowiance, na szczęście presja szkodnika (obserwowana w dniu spotkania w postaci złomów roślin) nie była, aż tak znacząca.

Poletka wyglądały dobrze, kolby były prawidłowo zaziarnione, a rośliny w zależności od odmiany średnio wysokie. Cześć z nich te o niższym FAO osiągnęło już stadium czarnej plamki, co świadczy o osiągnięciu przez te odmiany dojrzałości fizjologicznej umożliwiającej ich zbiór.

Poletka pokazowe uszeregowane zostały od odmian najwcześniejszych (najniższym FAO) do odmian najpóźniejszych. Przedstawiciele poszczególnych firm szczegółowo je opisywali skupiając się głównie na ich cechach wyróżniających je od pozostałych.

W gospodarstwie Państwa Kujawskich firma PROCAM przygotowała również poletka z propozycjami rozwiązań nawozowych firm FCA, SDP, BIOGEN. Poszczególne firmy prezentując swoje produkty wielokrotnie zaznaczały o konieczność odpowiedniego traktowania resztek pożniwnych (wspomagania ich rozkładu) oraz zwrócenia uwagi na problem dostępności fosforu. W tym roku na skutek zimnej wiosny kukurydza często cierpiała na brak tego składnika, a objawy tego można było zaobserwować w postaci fioletowo brunatnych liści rośliny. Dodatkowo prezentowano poletka gdzie razem z siewem aplikowano rzędowo fosforan amonu. Zaprezentowano dwa rozwiązania - 100kg lub 200kg nawozu na ha.

Podobał się artykuł? Podziel się!