Eksperci ocenili, że w czerwcu za pszenicę konsumpcyjną trzeba będzie przeciętnie zapłacić w obrocie giełdowym 820-860 zł/t, a za żyto 650-680 zł/t.

Według danych GUS, rekordowy poziom cen w przypadku pszenicy odnotowano we wrześniu 2007 r. - 837 zł/t, w następnych miesiącach ceny ziarna zaczęły się obniżać. Ale mimo to, w listopadzie 2007 r. pszenica konsumpcyjna była niemal dwukrotnie droższa niż rok wcześniej.

Z notowań Ministerstwa Rolnictwa wynika, że w grudniu ub.r. ceny pszenicy i żyta wahały się. W połowie miesiąca cena skupu pszenicy konsumpcyjnej wynosiła średnio 760 zł/t, a żyto kosztowało 697 zł/t.

Specjaliści uważają, że w całym sezonie 2007/2008 krajowe zapotrzebowanie na ziarno będzie o 3 proc. niższe niż w poprzednim sezonie wskutek zmniejszenia produkcji trzody chlewnej oraz spadku zużycia zbóż na cele konsumpcyjne. Mimo, że krajowe zasoby są wyższe niż zapotrzebowanie może wystąpić niedobór wysokojakościowej pszenicy stosowanej do przetworów zbożowych.

Zdaniem ekspertów, kolejny rok niskich zbiorów w UE oraz kończące się zapasy interwencyjne zachęcają polskich eksporterów do wywozu zbóż. Ocenia się, że w bieżącym sezonie za granicę może być sprzedane ok. 1,4 mln ton ziarna (w ub.r. 1,2 mln ton). Natomiast zaspokojenie krajowego popytu i odbudowa polskich zapasów będzie wymagała importu ok. 1,5 mln ton zbóż (w ub.r.- 3,5 mln ton).

Według Izby Zbożowo-Paszowej, pierwszy tydzień stycznia minął pod znakiem wzrostu notowań cen na rynku zbóż. W porównaniu z okresem przedświątecznym, ceny ziarna wzrosły średnio o 20-30 zł/t. W końcu minionego tygodnia, pszenica konsumpcyjna wystawiana była w cenie 850-860 zł/t.

Izba zwraca uwagę, że w okresie poświątecznym transakcji było niewiele. Zarówno sprzedający, jak i kupujący wstrzymują się czekając na ustalenie się cen zbóż. Pierwsze sygnały świadczą o tym, że początek 2008 roku może upłynąć pod znakiem wzrostu cen.

Źródło: PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!