PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Eksport zwolnił

W pierwszym tygodniu stycznia, jak informuje FAMMU/FAPA, Komisja Europejska wydała licencje eksportowe dla zaledwie 72 tys. ton pszenicy miękkiej. Jest to najmniejsza ilość w tym sezonie handlowym. Spowodowane jest to poświątecznym okresem.Nie tylko czas świąt jest przyczyną niższego eksportu zbóż. W przetargach na dostawy pszenicy do Egiptu, który jest kluczowym importerem, wygrywały ostatnio oferty argentyńskiej i amerykańskiej pszenicy.

Poza tym na rynek, mimo gorszych zbiorów, wkracza także Australia. Francja i inni unijni dostawcy mogą więc nie mieć już tak komfortowej pozycji w eksporcie. Wyniki unijnego eksportu są jednak bardzo dobre. Od początku sezonu Unia Europejska wyeksportowała już blisko 16 mln ton zbóż wobec ok. 10,5 mln ton w tym samym okresie sezon wcześniej.

W imporcie Unia utrzymuje dosyć wysoki przywóz kukurydzy. W pierwszym tygodniu stycznia br. wydano licencje importowe dla 137 tys. ton tego gatunku. Podsumowując, w bieżącym sezonie UE zaimportowała już 5,8 mln ton zbóż, w tym ponad 3 mln ton kukurydzy, wobec 5,2 mln ton w analogicznym okresie poprzedniego sezonu handlowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.225.31.188
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!