Integrowana Ochrona Roślin narzuca na producentów rolnych większą dbałość o monitoring swoich plantacji, który to powinien być podstawą w podejmowaniu decyzji o zabiegach ochrony roślin.
Firma DuPont oraz DuPont Pioneer w ubiegłym roku uruchomiła pilotażowy program monitoringu omacnicy prosowianki. OD sezonu 2014 system jest dostępny dla producentów rolnych i będzie dostarczał informacji dotyczących zasięgu i nasilenia występowania omacnicy prosowianki.

Komunikaty o szkodniku będą publikowane na podstawie odłowów owadów w pułapkach świetlnych oraz feromonowych. Takie dane pozwolą na dobranie optymalnego terminu zwalczania omacnicy prosowianki - najgroźniejszego dotychczas szkodnika kukurydzy w  Polsce.

Szkodliwość omacnicy jest szczególnie duża w najcieplejszych regionach kraju, a zwłaszcza w południowo-wschodniej i południowo-zachodniej Polsce. Zasięg występowania tego motyla z roku na rok powiększa się, zwłaszcza w kierunku północnym. Najprawdopodobniej za kilka lat szkodnik ten będzie powszechny w całym kraju.

Podobał się artykuł? Podziel się!