PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Francja chce zakazu kukurydzy GMO MON 810 w całej Unii Europejskiej

Francja chce zakazu kukurydzy GMO MON 810 w całej Unii Europejskiej

Autor: farmer.pl/ FAMMU/FAPA

Dodano: 03-03-2012 11:46

Tagi:

Francja wzywa Komisję Europejską do ogólnoeuropejskiego zakazu uprawy GMO MON810, która jest obecnie jedyną modyfikowaną genetyczne odmianą kukurydzy w Unii, ze względu na prawdopodobną szkodliwość dla środowiska – podaje FAMMU/FAPA na postawie Agra Facts.Francuska minister ds. środowiska Natalia Kościuszko Morizet przedstawiła Komisji postulaty oparte o możliwe zagrożenia zawarte w artykule 34 rozporządzenia WE/1829/2003, odnoszące się do rezultatów badań nad bezpieczeństwem kukurydzy Bt11, opublikowane przez EFSA w grudniu 2011 roku. Wówczas odmiana ta została oceniona jako stanowiąca istotne ryzyko dla środowiska, co odnosi się również do MON810. Ponadto wysocy urzędnicy ds. ochrony środowiska zanegowali ocenę MON810 sporządzoną przez EFSA w czerwcu 2009 roku i ocenili ją jako przedawnioną i niewystarczającą szczególnie pod kątem wpływu na niedocelowe organizmy - czytamy w raporcie FAMMU/FAPA.


Francuzi chcą ponownej szczegółowej oceny tej odmiany GMO. Z kolei minister Kościuszko-Morizet poinformowała, że Francja jest gotowa zastosować czasowy zakaz uprawy MON810, jeśli wcześniej Komisja sama nie wprowadzi moratorium na tę odmianę. Jeden z przedstawicieli agendy komisji DG SANCO zapewnił, że EFSA oceni stanowisko francuskie w celu podjęcia decyzji czy nowa ocena wesprze roszczenie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

 • polnikrolski.pl 2012-03-04 03:43:20
  Monsanto wcześniej też twierdziło że Roundup jest w 100% biodegradowalny ale niestety prawda jest inna, tak samo będzie z GMO, ale na razie USA chcą dobrze zarobić i narzucają swoje prawa w postaci np. umowy ACTA całej unii europejskiej, na szczęście Francuzi to mądry naród i w porę wyczuli zagrożenie.
  Stop GMO w Polsce !!!
 • rol-nick 2012-03-03 21:13:02
  A nie pisałem, ze sa wyniki badan wskazujace iz GMO stanowi zagroxzenie?
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.68.137
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!