W całej Europie uprawa kukurydzy z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem plantatorów. W związku z tym od lat gwałtownie rośnie popyt na jej nasiona. Bywały jednak lata niekorzystne dla reprodukcji nasiennej, co skutkowało wyprodukowaniem małej ilości nasion mieszańców. Sytuacja taka powodowała, że zapasy nasion sukcesywnie się kurczyły, a zapotrzebowanie na nasiona ciągle rosło.

We Francji 100 proc. powierzchni reprodukcyjnych jest nawadnianych, co gwarantuje większą niezawodność plonów. Również firmy nasienne zwiększyły swój potencjał produkcyjny w celu zaspokojenia potrzeb rynkowych.

Francja dzięki zwiększeniu powierzchni, zwiększy również swój udział w europejskiej strukturze produkcji nasiennej. Prawdopodobnie osiągnie ona wartość 45 proc. (42 proc. utrzymywało się przez ostatnie 5 lat). W Rumuni areał produkcji nasiennej się nie zmienił i wyniesie ok. 32 tys. ha. Na Węgrzech powierzchnia spadła z 39 tys. w roku ubiegłym do 37 tys. ha w 2014.

Coraz większego znaczenia jako producenta kukurydzy nasiennej nabiera Serbia. W tym roku produkcja nasion mieszańców będzie pochodziła z powierzchni ok. 10-12 tys. ha.

Podobał się artykuł? Podziel się!