Centra Doradztwa Technicznego firmy Bayer powstały w kilku lokalizacjach kraju. Od wielu lat prowadzone są tam doświadczenia poletkowe, na których badane są różne systemy ochrony roślin oraz sprawdzane wszelkie nowości produktowe. Wykorzystywane są także w celach edukacyjnych. Firma wykorzystuje je do szkolenia swoich pracowników, doradców dystrybutorów, jak i zainteresowanych poszerzaniem wiedzy rolników. Program grupowych wizyt rolników układany jest w taki sposób, aby dotyczył najbardziej aktualnych problemów związanych z produkcją roślinną.

Skorzystaliśmy z zaproszenia firmy i odwiedziliśmy Centrum Doradztwa Technicznego w Gaju Małym koło Szamotuł (woj. wielkopolskie). Prowadzone są tam badania i obserwacje porównawczo-wdrożeniowe związane z uprawą zbóż, rzepaku ozimego oraz buraków cukrowych.

Centrum znajduje się na terenie Przedsiębiorstwa Rolniczo-Hodowlanego Gałopol Sp. z o.o., gospodarującego na powierzchni 1 250 ha. Produkcja roślinna oparta jest na zbożach kłosowych, rzepaku, kukurydzy, buraku cukrowym oraz lucernie, która uzupełnia bazę paszową dla utrzymywanych stad bydła mlecznego i mięsnego. Pola utrzymywane są w systemie bezorkowym. Dotyczy to również powierzchni przekazanej firmie pod poletka doświadczalne.

ZAPRAWIANIE ZBOŻA TO PODSTAWA

O korzyściach płynących z zaprawiania ziarna nie trzeba nikogo przekonywać. Zabieg ten skutecznie chroni rośliny przed wieloma chorobami grzybowymi, takimi jak głownia pyląca zbóż, śnieć cuchnąca, pleśń śniegowa, fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła, zgorzel podstawy źdźbła czy pasiastość liści jęczmienia. To najtańszy i zarazem najbardziej skuteczny zabieg fungicydowy. By móc się o tym przekonać, firma Bayer w Gaju Małym założyła na kilku poletkach doświadczenie ilustrujące, jak zaprawianie wpływa na zdrowotność roślin.

Ziarniaki zbóż zostały sztucznie zainfekowane podstawowymi zarodnikami grzybów patogenicznych, a następnie tylko ich część została zaprawiona następującymi zaprawami: Lamardor 400 FS, Scenic 080 FS, Baytan Universal 094 FS i nowy Baytan Trio 180 FS. Podczas wegetacji na zboża nie stosowano już żadnych zabiegów ochronnych. Na tych poletkach, gdzie wysiano zainfekowany materiał siewny, rośliny były porażone wieloma chorobami grzybowymi. Bez trudu można było odnaleźć okazy z głownią pylącą, która w warunkach zaprawiania ziarna praktycznie nie występuje.