- Pszenica ozima znajduje się w fazie krzewienia (BBCH 21-23) - informują Szymon Łączny i Tomasz Jaskulski z BASF z pól demonstracyjnych w Jarosławcu.

Nie tylko szkodniki zagrażają uprawom zbożowym. W tym sezonie dużą presją dla rośliny uprawnej są chwasty, którym przede wszystkim sprzyja wysoka wilgotność. Na tych polach, gdzie nie zastosowano jesienią herbicydów zbożowych, widać dużą konkurencję ze strony chwastów, które zagłuszają w ten sposób rozwój i odpowiednie rozkrzewienie zbóż. Zwłaszcza istotnymi chwastami jesienią są: miotła zbożowa, bodziszek drobny, fiołek polny, gwiazdnica pospolita, przetacznik bluszczykowy, ale też przytulia czepna, jasnota różowa, stulicha psia, chwasty rumianowate.

Wysokie średnie temperatury sprzyjały opóźnionym siewom, zwłaszcza pszenicy. Dodatkowo zboże to stało się rośliną następczą po zbiorze kukurydzy z przeznaczeniem na ziarno, której areał produkcji w tym sezonie był znacznie większy niż w latach ubiegłym. Okazuje się jednak, że późno wysiana pszenica zdąży się przygotować na okres spoczynku zimowego i raczej nie powinno być problemów z tą uprawa.

Podobał się artykuł? Podziel się!