Jak informuje Krajowa Federacja Producentów Zbóż zmniejszenie produkcji od ostatniego miesiąca dotyczy przede wszystkim pszenicy, co wiąże się z ogólnie suchymi warunkami upraw na południu USA, w większości Europy oraz w krajach WNP. Zmniejszyła się też wielkość produkcji jęczmienia, ale spadek produkcji kukurydzy w USA jest już kompensowany przez wzrost w Chinach.

- Światowa konsumpcja zbóż jest również prognozowana na niższym poziomie, niż miesiąc temu, tj. 1812 mln ton, po korektach w dół w obszarze zastosowań paszowych i przemysłowych. Niemniej jednak, i tak oznacza to całkowity wzrost o 1,3 proc., tak jak i dla bieżącego roku upraw. Wykorzystanie przemysłowe najprawdopodobniej zwolni z tegorocznego 5,8 do proc., odzwierciedlając prawie zerowy wzrost w sektorze etanolu kukurydzianego w USA. Światowe wykorzystanie paszowe zbóż w 2011/12, po niewielkich spadkach w tym roku, najprawdopodobniej powróci do wzrostowego trendu, jednakże o dość umiarkowanym tempie 1,3 proc. - podaje raport IGC.

Zapasy zbóż niestety zmniejszy się jeszcze bardziej. Zapasy te prognozowane są obecnie na 338 mln t, o 10 mln t mniej, niż ich prognozowany poziom otwarcia. Całkowity stan zapasów zamknięcia w sezonie 2011/12 u głównych eksporterów powinien wynieść 111 mln t, o 3 mln t mniej, niż prognozowano na bieżący rok upraw i najmniej od sezonu 2003/04.

Podobał się artykuł? Podziel się!