Wielkość plonu uzależniona jest od trzech składowych, jedną z nich jest liczba kłosów na m2, która nie zawsze przy zwiększonej ilości wpływa na podniesienie plonu, ponieważ duże zagęszczenie łanu pędami produkcyjnymi może doprowadzić do nasilenia chorób oraz wylegania łanu. Powoduje również, wzajemne zacienianie się liści, ograniczając ilość światła przypadającego na jednostkę powierzchni, w wyniku czego obserwuje się zmniejszenie liczby ziaren w kłosie. 

Co raz częściej firmy hodowlano-nasienne opracowują precyzyjną technologię uprawy poszczególnych odmian. Uwzględniają one m.in. ilość wysiewu (szt. nasion żywych/m2). Chcąc wykorzystać bardzo wysoki biologiczny potencjał plonowania tych odmian, należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń .  

Ze względu na to, że partie materiału siewnego różnią się parametrami – MTZ czy zdolnością kiełkowania. Ilość wysiewu należy wyliczyć na podstawie wzoru:

                                            gęstość siewu (szt. ziaren/ha) x MTZ(g) x 100

Ilość wysiewu w kg/ha = ------------------------------------------------------------

                                            czystość ziarna x zdolność kiełkowania

 

Nasiona wykorzystywane do siewu powinny charakteryzować się czystością od 92 proc., dobrą zdrowotnością oraz zdolnością kiełkowania od 95 proc. Przy niższych wartości tych dwóch cech należy zwiększyć ilość wysiewu, aby uniknąć problemów ze wschodami. 

Podobał się artykuł? Podziel się!