KFPZ jak informuje, dołoży wszelkich starań by wyjaśnić każdy zaistniały przypadek takiej sytuacji.


- Sztuczne obniżanie cen oferowanych za zboża przez małe podmioty skupowe działające lokalnie, powoduje ogólnokrajowe duże zamieszanie. W chwili obecnej nie ma na rynku uzasadnionych podstaw do obniżania cen skupu zbóż - apeluje Mładanowicz.

Jak zaznacza w stanowisku Federacji pomimo znacząco opóźnionej wegetacji wiosennej, zbiory w sezonie 2013 zapowiadają się dość dobrze.

- Przypominamy, że zima w Polsce praktycznie skończyła się dopiero w I dekadzie kwietnia. Według KFPZ opóźniło to zasiewy zbóż jarych, którymi obsiano około 3,1 mln ha, zbóż ozimych, natomiast posialiśmy jesienią 2012 roku w Polsce około 4,5 mln ha - ocenia KFPZ.

Rolnicy zauważają, że praktycznie w całym kraju rozpoczęły się żniwa zbożowe, a obecnie koszone są zboża ozime. Na podstawie jakości i ilości ziarna zebranego z pierwszych plantacji nie można określać wartości średnich plonów i mówić o jakości.

KFPZ szacuje, że w pełni żniwa ruszą w dniach 1-5 sierpnia. Po tym czasie będzie możliwe podanie wstępnych wiarygodnych informacji pod kątem jakości i wielkości dotychczas zebranych zbóż.

Podobał się artykuł? Podziel się!