Jak poinformował portal farmer.pl Tadeusz Szymańczak, rzecznik prasowy Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych, motyle tego szkodnika można spotkać w uprawach w okolicach Teresina w województwie mazowieckim.

- Taki motyl składa już jaja na liściach kukurydzy od strony spodniej, z których wylęgają się tysiące gąsienic, te z kolei wgryzają się w kolbę lub łodygę - zauważa Szymańczak.

Żerowanie tych owadów wpływa na większe prawdopodobieństwo pojawienia się chorób grzybowych z rodzaju fuzarium, które produkują mikotoksyny. Trzeba wiedzieć, że mikotoksyny to trucizny, które dostając się do organizmów zwierzęcych i ludzkich wywołują choroby nowotworowe.

- Obecnie jest to moment do zwalczania tego owada, ale nie ma jak wjechać w kukurydzę która ma 2 do 3 m. Rocznie w kraju ten owad wyrządza szkody - straty prawie 1 miliona ton. Warto zapoznać się ze skutkami żerowania tego owada - radzi Tadeusz Szymańczak.

Niewielu producentów kukurydzy ma opryskiwacze szczudłowe, które pozwalają wjechać w pole za zabiegiem ochrony, bez spowodowania w łanie większych szkód. Należy przeanalizować jednak co się będzie bardziej opłacało: ochrona i możliwe straty, czy zaniechanie walki z tym przeciwnikiem.

Przedstawiamy wybrane preparaty do walki z omacnicą prosowianką w kukurydzy:
Jakie środki chemiczne m.in. przeznaczone są do zwalczania omacnicy prosowianki?
- Karate Zeon 050 CS w dawce - 0,2 l/ha - termin : okres wiechowania kukurydzy po wystąpieniu szkodnika,
- Kirkuk B 050 CS - 0,2 l/ha - okres wiechowania kukurydzy po wystąpieniu szkodnika,
- Kirkuk C 050 CS - 0,2 l/ha - okres wiechowania kukurydzy po wystąpieniu szkodnika,
- Proteus 110 OD - 0,5 l/ha - zabieg wykonać z chwilą pojawienia się szkodnika w fazie wyrzucania wiech kukurydzy,
- Rumo 30 WG - 0,125- 0,15 kg/ha, zalecany jest dodatek adiuwanta Trend 90 EC w ilości 0,1 proc. (100 ml na 100 l).Opryskiwać od początku masowego wylotu motyli do momentu wylęgu pierwszych larw nie wcześniej niż od fazy czwartego kolanka (BBCH 34) i nie później niż do fazy pełnej dojrzałości mlecznej ziarniaków (BBCH 77). Wyższą dawkę stosować w przypadku dużej liczebności szkodnika lub starszych roślin kukurydzy.
- Steward 30 WG - 0,125- 0,15 kg/ha, zalecany jest dodatek adiuwanta Trend 90 EC w ilości 0,1 proc. (100 ml na 100 l). Opryskiwać od początku masowego wylotu motyli do momentu wylęgu pierwszych larw nie wcześniej niż od fazy czwartego kolanka (BBCH 34) i nie później niż do fazy pełnej dojrzałości mlecznej ziarniaków (BBCH 77). Wyższą dawkę stosować w przypadku dużej liczebności szkodnika lub starszych roślin kukurydzy.
- Wojownik 05 CS - 0,2 l/ha, zabieg wykonać w okresie wiechowania kukurydzy po wystąpieniu szkodnika.

Podobał się artykuł? Podziel się!