Na ostatnich przetargach warszawskiej giełdy towarowej pszenicę konsumpcyjną oferowano po 900 zł za tonę. Żyto kosztowało 800 a kukurydza 830 zł. W poniedziałek, na giełdzie w Stanach Zjednoczonych ceny zbóż znacznie wzrosły.

Andrzej Bąk, główny specjalista Warszawskiej Giełdy Towarowej – „To jest ponad 400 dolarów za tonę, czyli w przeliczeniu na złotówki daje to 1050 zł za tonę.”

Wysokie ceny zbóż za Oceanem sugerują, że ich import ze Stanów nie ma w tej chwili żadnego sensu. Podobnie jest również na europejskim rynku. Sytuacji nie uspokajają nawet informacje o zapasach zbóż znajdujących się w magazynach rolników, którzy w oczekiwaniu na jeszcze wyższą cenę wciąż wstrzymują się ze sprzedażą.

Maciej Tomaszewicz, Izba Zbożowo-Paszowa – „W pesymistycznych szacunkach jest to ilość ok. 1 mln ton, w optymistycznych szacunkach nawet 2 mln ton.”

Ceny zbóż po rozpoczęciu zbiorów najprawdopodobniej też będą wysokie, bo zapasy ziarna na świecie są rekordowo niskie i według szacunków w tej chwili wystarczają na 53 dni.

Źródło: Radosław Bełkot/Agrobiznes

Podobał się artykuł? Podziel się!