Generalnie prognozy takie nie są łatwe i często traktowane jako wróżenie z fusów, ponieważ według niektórych, dopiero po zebraniu ziarna w magazynie można ocenić produkcję. Próbę taką podjął się dr Wiesław Łopaciuk z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w Warszawie. Przedstawił on czynniki, które mają wpływ na sytuację rynku zbóż w Polsce i na świecie. Na ich podstawie określił też najważniejsze dla rolnika – szacunki cen ziarna. Wynika z nich, że we wrześniu 2015 r. pszenica konsumpcyjna może kosztować 670-720 zł/t, pszenica paszowa – 580-630 zł/t, żyto – 450-500 zł/t, a jęczmień paszowy – 540-590 zł/t.

Dr Wiesław Łopaciuk przedstawił czynniki, które w jego opinii w sezonie 2015/2016 odbiją się na cenach zbóż. Ważnym z nich jest informacja i jej obieg, a więc dane na temat pogody, wysokości zbiorów itp. - Za wzrostem cen przemawia słaba jakość i niskie zapasy zbóż ze zbiorów 2014 r. w Europie Zachodniej. Dodatkowo niższe zbiory w 2015 r. w Europie i pogorszenie relacji rynkowych na skutek wzrostu popytu. Nie bez znaczenia jest też sytuacja w rejonie Morza Czarnego, problem z Ukrainą, a także wprowadzenie przez Rosję od 1 lipca 2015 r. zmiennych opłat eksportowych. Eksperci oceniają bowiem, że posunięcie to zmniejszy możliwości eksportu naszego wschodniego sąsiada o 2-3 mln t, co jest poważnym ubytkiem podaży – mówił Łopaciuk.

Dodatkowo nie bez znaczenia na rynek krajowy jest też duży popyt importowy spowodowany niższymi zbiorami w 2015 r., a także wzrost popytu w sezonie 2015/2016. Ważne jest też pogorszenie relacji popytu i podaży, jak również konkurencyjność polskiego ziarna na rynkach docelowych. Z drugiej strony rekordowy poziom zapasów na rynkach światowych będzie działał na obniżkę cen, a to nie koniec czynników wpływających na tę sytuację . Do tego dochodzą jeszcze coraz lepsze prognozy zbiorów, wzrost produkcji u tradycyjnych importerów i spadek popytu importowego w sezonie 2015/2016. Istotna jest też podaż ziarna mimo spadku zbiorów, a także niskie ceny ropy naftowej, zmienne z kolei są: sytuacja na rynkach terminowych, kursy walut i jakość zbiorów.

Podobał się artykuł? Podziel się!