Optymalny termin siewu jęczmienia hybrydowego poleca się wykonać od 16 do 25 września. Czy jednak można go przeprowadzić później? Zdaniem hodowcy - tak.

- Odmiany mieszańcowe ozimego jęczmienia hybrydowego mają bowiem silny wigor początkowy i szybko nadrabiają ewentualne opóźnienia siewu. Należy jedynie zwiększyć normę wysiewu do 220-300 kiełkujących ziaren/m² - dodaje Grzesiek.

Jego zdaniem siewy, które uda się wykonać do końca września są bardzo blisko terminów optymalnych, zalecanych dla tej formy jęczmienia ozimego i zapewne ładnie nadrobią czas przy spodziewanych szybkich wschodach. Zwłaszcza, że nie brakuje potrzebnej do kiełkowania wody w glebie.

Jak wyglądają rośliny, które udało się wysiać „o czasie”? Na tych polach, na których udało się zasiać jęczmień hybrydowy w okresie 15-22.09.2017 rośliny są aktualnie w fazie szpilkowania (siewy wykonane w okolicy 19-22.09) lub w fazie widocznego pierwszego liścia (siewy wykonane 15-18.09).

- Wschody są bardzo dobre i wyrównane, bowiem nie brakuje wilgoci i warunki do kiełkowania i wschodów są optymalne – mówi Jerzy Grzesiek.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!