Wegetacja jęczmienia ozimego w większości kraju przebiegała bez większych zakłóceń. Łagodna zima nie przerzedziła plantacji, a wczesna wiosna szybko pobudziła jęczmień do wznowienia aktywności. W tym roku w wielu przypadkach jęczmień rozkrzewił się bardzo obficie i była nawet obawa czy wykarmi wszystkie pędy kłosonośne.

Warunki podczas żniw w większości kraju były sprzyjające. To wszystko sprawiło, że według wielu doniesień plony jęczmienia były dość wysokie.

Dla potwierdzenia tej tezy można przytoczyć opublikowane najnowsze wyniki przez COBORU.

Wyniki te pochodzą z większości lokalizacji w kraju z doświadczeń prowadzonych w ramach programu PDOiR. Tegoroczne plony zostały opracowane na podstawie doświadczeń, w których badano wszystkie odmiany znajdujące się w Krajowym Rejestrze.

Według tych danych wzorzec (składający się ze średnich plonów odmian: Suleyka, Titus, SU Melania) plonował w tym roku na poziomie a1 (przeciętny poziomi agrotechniki) -81dt/ha, natomiast na a2(wysoki poziom agotechniki) - 94,7 dt/ha.

Dla porównania można podać, że w zeszłym roku wzorzec (Suleyka, Titus, Nickela) plonował znacznie słabiej gdyż na poziomie a1-68,6 dt/ha, a na a2 -77,0dt/ha.

Natomiast po pamiętnej zimie 2012 (gdzie na skutek wymarznięcia stracono połowę doświadczeń), wzorzec (Maybrit, Souleyka) plonował średnio na poziomie a1 - 76,4 dt/ha, natomiast na a2 87,0dt/ha

W tym roku na podstawie coborowskich badań najlepiej plonowały następujące odmiany: Holmes (103%wzorca), Souleyka (101 proc.wzorca), Antonella (100 proc. wzorca) oraz Titus (100 proc. wzorca).

Podobał się artykuł? Podziel się!