Optymalny termin to taki w którym uda się wykonać dany zabieg. Przeszkadza w tym często pogoda lub logistyka organizacji pracy w gospodarce. Ale mimo wszystko warto trzymać się terminów określonych przez specjalistów w poszczególnych regionach, ponieważ wpływa to na wysokość plonów.

Jakie terminy określone są dla jęczmienia? Zaczynają się one już 10 września we wschodnich regionach kraju (do 15 wrześni). W centralnej Polsce trwają od 12 do 18 września, a w zachodniej najpóźniej, bo do 20 września.

Czy można opóźnić siewy? Według metodyk integrowanej ochrony roślin im dłuższa i cieplejsza jesień w danym rejonie kraju, przy jednoczesnym korzystnym rozkładzie opadów, tym później przypada optymalny termin siewu jęczmienia ozimego. Dodatkowo nie bez znaczenia jest też gleba na jakiej uprawia się jęczmień. Im jest lepsza tym siew może być wykonany później. Dzieje się tak dlatego, że gleba lekka jest bardziej podatna na przemarzanie. Ważny jest też fakt, że na takiej glebie rośliny słabiej się krzewią. Wiele zależy też od danej odmiany, która może być bardziej tolerancyjna na opóźniony siew.

Jakie są skutki opóźnionego siewu? Roślina oczywiście w zależności od pogody, kiedy jesień jest krótka, wolno rośnie i słabo się krzewi. W takich warunkach wykształca mniejszą liczbę kłosów, co przekłada się na słabsze plonowanie.

Jakie są skutki przyspieszonego siewu jęczmienia? W wypadku długiej i ciepłej jesieni może dojść do nadmiernego rozrastania się roślin. Przekłada się to na problemy podczas przezimowanie zbóż. Jęczmień staje się bowiem bardziej podatny na wymarzanie. Niedobrze gdy na polu długo zalega śnieg lub w wypadku braku okrywy śnieżnej. To wszystko skutkuje wypadnięciem roślin i stratami, a nawet wiosną może przyczynić się do całkowitej likwidacji plantacji.

Jęczmień wysiany wcześnie często jest też bardziej narażony na wystąpienie szkodników takich jak np. ploniarka zbożówka lub chorób (mączniak prawdziwy).

Podobał się artykuł? Podziel się!