Tegoroczne imprezy polowe "Panorama Pól Timac Agro" zorganizowane zostały w konwencji wyścigów samochodowych Formuły 1. Miało to związek z wprowadzeniem na rynek nowego nawozu - PinKstart, do stosowania zlokalizowanego w siewie rzepaku.

Ten granulowany nawóz zawiera przede wszystkim wapń - 48 proc., w formie węglanu wapnia i fosfor - 28 proc. (w tym 8 proc. rozpuszczalnego w wodzie), a także 5 proc. K2O, 4,5 proc. SO3. Skład uzupełnia kompleks o działaniu biostymulującym Physio+, czyli wyciąg z alg morskich z aminopuryną. Producent zapewnia, że wpływa on korzystnie na kiełkowanie rzepaku, szybkie i równomierne wschody roślin oraz intensywny rozwój ich korzeni, szczególnie bocznych. Z wcześniejszych doświadczeń firmy wynika, że aminopuryna pobudza komórki merystematyczne do intensywnych podziałów. Jednocześnie związek ten zwiększa pobieranie wapnia, m.in. poprzez nasilenie tropizmu korzeni w kierunku umiejscowienia jonów tego pierwiastka w glebie. Konsekwencją silniej rozbudowanego systemu korzeniowego jest łatwiejsze i szybsze pobieranie pozostałych składników pokarmowych - w tym fosforu.

W przeciwieństwie do innych mikronawozów, do stosowania nawozu PinKstart nie jest potrzeby aplikator nawozowy na siewniku. Miesza się go z nasionami rzepaku bezpośrednio przed siewem i tak przygotowaną mieszankę wsypuje do zbiornika siewnika. Wielkość granulek nawozu oraz ich ciężar zostały tak dobrane, aby nie dochodziło do rozwarstwienia komponentów (nawóz - nasiona) w czasie pracy siewnika. Technika przygotowania mieszaniny nie jest skomplikowana. Można do tego wykorzystać zwykłą betoniarkę.

Uczestniczyliśmy w spotkaniu zorganizowanym w Stelmachowie - pow. białostocki, woj. podlaskie. Na zaproszenie firmy przybył na nie także prof. Krzysztof Jankowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, który w swoich wystąpieniu nawiązał do tematu jesiennego nawożenia rzepaku.

Zwrócił on zebranym rolnikom uwagę na znaczenie tego zabiegu agrotechnicznego. U rzepaku już jesienią następuje wytwarzanie zawiązków rozgałęzień - pędów bocznych (od fazy 5-6 liścia) i zawiązywanie kwiatostanów (od fazy 8 liścia), czyli w dużym stopniu decyduje się przyszły plon nasion.

W przypadku, gdy rośliny są za słabo rozwinięte i w dodatku niedożywione, wytwarzają słaby system korzeniowy, a także występuje u nich opóźnione wytwarzanie zawiązków rozgałęzień i ograniczone jest zawiązywanie kwiatostanów.