Jak na razie zboża są w pełni zielone i nie ma wizualnych oznak niedoborów poszczególnych pierwiastków. W wielu jednak przypadkach są nieco opóźnione w rozwoju. To wynik głównie suszy oraz spadającej temperatury powietrza. W takich warunkach rośliny mają ograniczoną możliwość pobierania składników pokarmowych z gleby. W celu poprawienia ich kondycji w obecnych warunkach można je jeszcze dokarmić dolistnie.

Najczęściej takie zabiegi wykonuje się w fazach od 3. do 6. liścia. Nie wolno jednak zbyt długo zwlekać z taką aplikacją, zbyt późne podanie im szczególnie azotu może nie potrzebnie rozhartować rośliny przed zimą.

Jakie pierwiastki warto jeszcze podać zbożom?

W dokarmianiu jesiennym zbóż w praktyce najczęściej zwraca się uwagę na trzy najważniejsze dla tej grupy roślin mikropierwiastki; mianowicie mangan (Mn), miedź (Cu) oraz cynk (Zn).

Są to pierwiastki pozytywnie wpływające na zimotrwałość zbóż. Mn i Zn – podniosą dodatkowo odporność na niedobór wody oraz pozytywnie wpłyną na rozbudowanie systemu korzeniowego. Ponadto miedź zapewni prawidłowy rozwój tkanki mechanicznej i przewodzącej. Cynk z kolei dodatkowo wpłynie na intensyfikację procesu fotosyntezy i wspomoże wzrost roślin (bierze udział w syntezie hormonów wzrostu – auksyn).

Roślinom jesienią można także podać pierwszą dawkę magnezu oraz siarki. Niektórzy rolnicy już ją zaaplikowali, inni planują ją podać w nadchodzących dniach. Najczęściej rolnicy sięgają po siedmiowodny siarczan magnezu w maksymalnym stężeniu 5 proc. Jesienne zaopatrzenie roślin w magnez i siarkę usprawni transport substancji zapasowych do korzeni. Pierwiastki te dodatkowo mają pozytywny wpływ na zimotrwałość oraz lepsze pobranie i wykorzystanie azotu.

W obecnych warunkach warto także sięgnąć po wszelkie preparaty, które w swoim składzie zawierają dodatkowo fosfor i potas. Dostarczenie roślinom fosforu dolistnie wpłynie pozytywnie na rozwój systemu korzeniowego. Przyspieszy wegetację, co ma szczególnie znacznie dla ozimin sianych po terminie. Potas z kolei podany dolistnie zintensyfikuje pobranie azotu i korzystnie wpłynie na regulację gospodarki wodnej rośliny.

Dobrym rozwiązanie jest także jesienne wspomaganie wapniem. Podanie go dolistnie w okresie jesieni wzmocni struktury tkanek i poprawi kondycję roślin.

Jeżeli na to warunki pozwalają, jesienne zabiegi opryskiwania ozimin, możemy przeprowadzać do 2-3 tygodni przed końcem wegetacji jesiennej. Z praktyki wiemy, że ciężko to przewidzieć, kiedy ten moment nastąpi. Warto zaznaczyć, że warunki podczas zabiegu dokarmiania są istotne. Nie należy ich wykonywać w temperaturze poniżej 5ᵒC, lepiej jednak gdy natrafimy na pogodę z temperaturą powyżej 10-12 ᵒC oraz gdy w najbliższych dniach nie będą zapowiadane przymrozki.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!