W tym roku najpewniej wiosna będzie późna i krótka. Obecnie mamy w całym kraju minusowe temperatury, ale okrywa śnieżna, która chroni oziminy, nie zalega wszędzie np. na Opolszczyźnie. Może się to przyczynić niestety do strat w uprawach, jednym z powodów może być wysmalenia roślin, a więc działanie na nie mroźnych wiatrów.

Problemem jest nie tylko stan upraw ozimych, ale niemożność wykonania siewów zbóż jarych. Optymalny siew pszenicy jarej w części województw opolskiego, wielkopolskiego czy lubuskiego - przypada na 15-25 marca. Podajemy mapki optymalnego siewu w poszczególnych regionach kraju. Podobnie od połowy marca zaleca się wysiew jęczmienia jarego i owsa - a tu mróz.

Dlatego radzimy, o ile pogoda na to pozwoli, jak najszybciej wykonać siew. Jest to szczególnie ważne właśnie przy uprawie zbóż jarych, bo opóźnienie terminu siewu skraca długość fazy krzewienia i zmniejsza liczbę ziarn w kłosie, a wiec wpływa na plon. Dodatkowo co jest bardzo ważne przy jarych, jeśli trafimy na niekorzystną pogodę i niedobory wody, to straty znacznie wzrastają.

Na co jeszcze wpływa opóźniony siew? Powoduje skracanie się całego okresu wegetacji zbóż, a szczególnie faz krzewienia i strzelania w źdźbło - okresu, kiedy powstają zawiązki i następuje rozwój kwiatostanów i kwiatów - organów decydujących o wysokości plonu nasion.

Wrażliwość poszczególnych gatunków zbóż na opóźnienie terminu siewu nie jest jednakowa i maleje w kolejności: owies - pszenica - pszenżyto - jęczmień. 

Podobał się artykuł? Podziel się!