W gospodarstwie Agro-Farm kukurydza na ziarno jest uprawiana w monokulturze niemal na całej powierzchni gruntów ornych, czyli niemal 1200 ha. Wczesna i sucha wiosna umożliwiła rozpoczęcie zasiewów z początkiem kwietnia, mimo iż gospodarstwo znajduje się we wschodnim rejonie Polski, nieopodal granicy z Białorusią.

- W tym roku zasiewy rozpoczęliśmy 5 kwietnia. Mamy bardzo wczesną wiosnę i korzystny przebieg pogody. Posieliśmy już około 400 ha kukurydzy. Siewy przebiegają bez większych problemów, jest bardzo sucho - mówi Gabriel Demianiuk, kierownik produkcji w gospodarstwie Agro-Farm.

Tegoroczne nawożenie wiosenne pod kukurydzę to sól potasowa wysiana przed płytką uprawą agregatami oraz Yara Mila NPK 16-16-16 stosowana bezpośrednio przy siewie. Obsada to 80 tys. nasion na hektar.

W tym roku do uprawy przedsiewnej używane są nowe agregaty przedsiewne: Farmet Kompaktomat o szerokości roboczej 16 m oraz 18-metrowy Strom Bednar Swifter 18000. Maszyny są zagregatowane z ciągnikami Case IH Quadtrac.

Do siewu punktowego nasion kukurydzy są wykorzystywane dwa siewniki Amazone EDX 9000TC. Wysiewają one nasiona w 12 rzędach i pracują z ciągnikami Fendt 936 Vario.

Podobał się artykuł? Podziel się!