Zdaniem KFPZ region w którym odnotowano najniższą jakość ziarna była Lubelszczyzna. - Dobrze zapowiadające się żniwa skomplikowała deszczowa aura w lipcu i w pierwszej połowie sierpnia na terenie większości kraju, raz utrudniając i znacząco przedłużając żniwa, a dwa radykalnie obniżając jakość zbieranych zbóż. Z rozmów z producentami zbóż i pracownikami zakładów skupujących wynika, iż jakość zebranego w tym roku ziarna była zła, a szczególnie niska liczba opadania i porośnięte ziarno - mówi Leśniewska.

Specjalistka dodaje, że prognozowanie zbiorów zbóż w Polsce staje się coraz trudniejsze, wiąże się to z coraz większą zmiennością klimatyczną nawet na bardzo niewielkich obszarach, która w sposób bezpośredni przekłada się na poziom plonów uzyskiwanych przez rolników.

A jak będą się kształtowały ceny zbóż w najbliższym czasie? - Na ceny zbóż na rynkach światowych ma wpływ wiele czynników m.in.: prognozy i szacunki zbiorów światowych producentów zbóż, kurs euro, konflikty i kryzysy u największych światowych importerów, cła i zakazy eksportu. Także muszę powiedzieć, że mnogość czynników utrudnia prognozowanie cen na tym rynku - podkreśla Joanna Leśniewska. Zdaniem Federacji ceny zbóż od sierpnia kształtują się na wysokim aczkolwiek stabilnym poziomie.

Podobał się artykuł? Podziel się!