Na krajowym rynku ceny zbóż są wysokie i stabilne. Pszenica konsumpcyjna kosztuje od 900 do 1100 zł/t, a paszowa od 900 do 920 zł/t. Nie widać, aby majowe przymrozki wpłynęły na ceny zbóż, bo i strat w tych uprawach raczej nie ma.

-Temperatura należy do grupy najważniejszych czynników atmosferycznych, mających bezpośredni wpływ na produkcję roślinną. W największym stopniu przymrozki wpłynęły na zboża jare, kukurydzę oraz ziemniaki. Zboża ozime nie powinny w dużym stopniu odczuć majowych przymrozków. Tam gdzie przymrozki były nawet do - 7°C widoczne były uszkodzenia mrozowe i przebarwienia na roślinach, możliwe że potrzebny będzie w tych rejonach przesiew upraw obsianych kukurydzą - informuje KFPZ.

Czy to wpływa na ceny? - Wpływ na wielkość zbiorów? W tej chwili jeszcze za wcześnie na takie komentarze, zakładamy, że cześć roślin jeszcze się zregeneruje. Jeśli chodzi o ceny, to majowe przymrozki nie będą miały wpływu na ceny w Polsce. Rynek zbóż należy do najbardziej zglobalizowanych rynków rolnych - dodają przedstawiciele Federacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!