W warunkach przeciętnej jesieni (tegoroczne temperatury nie odbiegają od średnich wielolecia) termin siewu jęczmienia ozimego przypada:

  • wschodnia część kraju od 10 do 15 września
  • centralna Polska od 12 do 18 września
  • zachód kraju do 20 września

Odmiany mieszańcowe (jęczmień hybrydowy) jęczmienia ozimego wysiewa się na przełomie II i III dekady września, tj. od 16 do 25 tego miesiąca. Jęczmień hybrydowy może być siany też już po 10 września. Optymalne terminy przypadają:

  • wschodnia część kraju od 16 do 20 września (nie później niż do 30 września)
  • zachód kraju do 20 do 25 września

Podane terminy są ruchome i im jesień będzie cieplejsza i dłuższa tym później przypadnie optymalny termin siewu.

Zalecana norma wysiewu odmian konwencjonalnych w terminie optymalnym to średnio 270-330 kiełkujących ziaren/m2, odmian mieszańcowych 170-240 kiełkujących ziaren/m2. Normę wysiewu oblicza się ze wzoru (MTZ x obsada)/siła kiełkowania = ilość wysiewu w kg/ha. Informacje o MTZ, sile kiełkowania podane są na workach przy zakupie materiału siewnego.

Przy późniejszym terminie siewu i słabszych stanowiskach obsadę zwiększa się o ok. 10 proc, a przy wcześniejszym redukuje. Należy kierować się zasadą: im wcześniej tym mniej, im później tym więcej i każdorazowo konfrontować ustaloną normę z zaleceniami wskazanymi dla poszczególnych odmian oraz warunkami siedliskowymi.

Podobał się artykuł? Podziel się!