Kolby na farmie

Dalenc Fabrice z miejscowości Buzet-sur-tarn koło Tuluzy gospodaruje na 160 ha, z czego 100 ha to jego własność, a reszta dzierżawa. Gospodarstwo jest większe od średnich w tym rejonie, które wynoszą 100 ha. Specjalizuje się w uprawie kukurydzy na ziarno (110 ha), a resztę zajmuje soja i słonecznik. Ziarno kukurydzy w całości zostaje sprzedane na paszę dla kaczek.

Kukurydza uprawiana jest w monokulturze od 20 lat. W stosowanym systemie bezorkowym wykorzystuje się tylko agregat compactor, który pracuje na głębokości 10–15 cm. Rozstawa rzędów kukurydzy wynosi 80 cm, a obsada roślin 80 tys./ha.

Farmer boi się, że w UE planuje się ograniczyć zużycie środków ochrony roślin i nawozów o połowę. jak wobec tego walczyć o wysokie plony? Obecnie w uprawie kukurydzy stosuje 260 kg/ha N i tylko 100 kg/ha K2O, bo gleby są zasobne w potas. Poza tym regularnie nawozi pola wapnem, bo co roku stosuje 300 kg/ha nawozu zawierającego 90 proc. CaO.

kukurydzę sieje w połowie kwietnia, a zbiór wypada w październiku. aż 80 proc. zasiewów Kukurydzy w gospodarstwie to nasiona Pioneera. Farmer narzeka na bardzo duże problemy z chwastami w uprawie kukurydzy, głównie z bielunią dziędzierzawą, a także z sorgiem. Aby zmniejszyć koszty ochrony, mechanicznie zwalcza chwasty. Do tego celu służy opielacz z zamontowanym aplikatorem do stosowania rzędowego fosforanu amonu. W wypadku stosowania herbicydów ogranicza ilość zużywanej wody do 100, a nawet 80 l/ha. Farmer tłumaczy to wysoką skutecznością środków, sprawnością opryskiwacza, a także koniecznością oszczędzania wody. Mówi, że mniejszą uwagę przywiązuje do nazwy herbicydów, bo te, jego zdaniem, mają podobną skuteczność, a patrzy przede wszystkim na ich cenę. Narzeka jednak, że po wycofaniu z rynku preparatów atrazynowych ma problem z odchwaszczaniem kukurydzy.

Przeciwko omacnicy stosuje dwa zabiegi: pierwszy na początku czerwca (kukurydza ma 10 liści), a drugi na przełomie lipca i sierpnia i wtedy musi używać do tego celu śmigłowca.

Farmer w interesujący sposób rozwiązał problem przechowywania środków ochrony roślin. Robi to bowiem w specjalnie przystosowanym kontenerze.