PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Kłosy porażone fuzariozą

Kłosy porażone fuzariozą Objawy fuzariozy kłosów w łanie pszenicy ozimej; Fot. Anna Kobus

Utrzymująca się od dłuższego czasu wysoka wilgotność powietrza, przelotne deszcze i dość ciepła pogoda sprzyjają rozprzestrzenianiu się chorób kłosa. W wielu przypadkach sekwencja dwu zabiegowa ochrony pszenicy, może okazać się niewystarczająca do zabezpieczenia plonu przed dotkliwymi stratami.Wysokie temperatury i przelotne, czasem intensywne deszcze jakie od dłuższego czasu panują na terenie naszego kraju, sprzyjają rozwojowi wielu patogenów chorobotwórczych, w tym groźnych chorób kłosa. Najgroźniejsza z nich to fuzarioza kłosów. Optymalne warunki do jej rozwoju to wilgotność powietrza pow. 85 proc. i temperatury: w ciągu dnia 12-24ᵒC, a w nocy 5-12ᵒC.

W łanach zbóż można już dostrzec wyraźne objawy tej choroby. Porażone kłosy są częściowo żółte, kłoski przebarwione. Tam gdzie od dłuższego czasu panowała wysoka wilgotność powietrza, plewy porażonych kłosów są pokryte białym, różowym lub łososiowym, watowatym nalotem grzybni. Tak porażone kłosy będą częściowo lub całkowicie zamierać.

Grzyby z rodziny Fusarium powodują, że ziarno uzyskane z porażonych roślin jest drobniejsze, pomarszczone, pokryte białą lub różową grzybnią. Fuzarioza kłosów również przyczynia się do obniżenia jakości ziarna, przede wszystkim ze względu na wytwarzanie przez grzyby, groźnych dla zdrowia ludzi i zwierząt mykotoksyn.

W wielu przypadkach zabieg T3, wykonywany najczęściej w pszenicy od fazy początku kłoszenia do fazy kwitnienia może okazać się w tym sezonie zabiegiem praktycznie najważniejszym. Wysoka presja chorób i zaniechanie wykonania zabiegu chemicznego w tym terminie, może zaprzepaścić wcześniejszą ochronę.

Czy można jeszcze zastosować zabieg T3 w pszenicy ozimej?

Jeśli obserwujemy wysoką presję chorób i przewidujemy, że nadal będą się utrzymywać sprzyjające warunki dla dalszego ich rozwoju, można się jeszcze zdecydować na zabieg fungicydowy. Ograniczy on dalszy rozwój chorób kłosa. Lista zarejestrowanych preparatów jest bardzo długa (powyżej 70 możliwości).

Na tym etapie przede wszystkim warto sięgnąć po preparaty, które w swym składzie zawierają jedną z podstawowych substancji triazolowych (np. tebukonazol, epoksykonazol, protiokonazol, propikonazol). Ponieważ to końcówka wegetacji zbóż, niezwykle ważne jest zapoznanie się z etykietą fungicydu i przestrzeganie okresu karencji środka.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (7)

 • inzynier 2017-07-04 09:54:18
  @Klemens ma rację. Nawet Ministerstwo w załącznikach do zezwoleń przyznaje, że słoma po opryskach się do niczego nie nadaje, najgorzej ta po herbicydach. Jak piszą, że ziemia skażona przez 2 lata (żadnych buraków), słoma jest skażona i nie dla zwierząt, tylko na przyoranie, to co z ziarnem ? Zdrowe jest to ziarno, jadalne ?
 • inzynier 2017-07-04 09:40:49
  Co to za pytanie "podaj zrodlo naukowe". We wszystkich oficjalnych dokumentach jest to napisane, źródła są wymienione. Osoba stosuje opryski, a nie czytała tych papierów ? I Się głupio pyta o źródło, bo nie wie, gdzie się szuka informacji o chemii ? Są katalogi substancji chemicznych, wszystko napisane z odniesieniami do badań. Kategoria rakotwórczości, rezultaty badań na szczurach, na królikach, wady rozwojowe płodu, niedowaga noworodków. Można zacząć od pesticideinfo.org. Przeciętny rolnik nawet nie czytał dokumentacji na stronie Ministerstwa, a co dopiero międzynarodowe katalogi. Tebukonazol ma kategorię rakotwórczości C i powoduje wady wrodzone u dzieci. Producent tego nie napisze na opakowaniu.
 • Imen 2017-07-04 09:26:01
  @Klemens ci za idiota pryska randupu-em na miesiąc przed koszeniem. ?
 • beart 2017-07-04 06:36:45
  wszyscy nie pryskają,przynajmniej ja gdzie nie trzeba,jak sam dochodzi to po co niszczyć go przejazdami ciągnika,jak jest dużo zielska wtedy tak,zborze też pryska sie na dojrzewanie i jakoś w chlebie to nie przeszkadza
 • klemens 2017-07-03 19:32:15
  niedowiarkom radzę słomę sprasowaną która mokła z pól roku rozrzucić w pomieszczeniu zamkniętym i co poczują na drugi dzień jedną chemię
  na nie których opryskach pisze że słoma nie nadaje się dla zwierząt a ziarno ?
  liście z buraków też się nie nadają do żywienia zwierząt a cukier biała trucizna
  olej z rzepaku też jest w nim coś dobrego który miesiąc przed koszeniem pryskany jest roundup-em
 • JG 2017-07-03 18:30:16
  podaj źródło naukowe na którym się opierasz to wtedy będziesz bardziej wiarygodny, a tak to można napisać wszystko
 • inzynier 2017-07-03 12:13:59
  Tebukonazol jest rakotwórczy, pryskanie tym na kłosy to zbrodnia, ale legalna.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.183.100
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!