Wysokie temperatury i przelotne, czasem intensywne deszcze jakie od dłuższego czasu panują na terenie naszego kraju, sprzyjają rozwojowi wielu patogenów chorobotwórczych, w tym groźnych chorób kłosa. Najgroźniejsza z nich to fuzarioza kłosów. Optymalne warunki do jej rozwoju to wilgotność powietrza pow. 85 proc. i temperatury: w ciągu dnia 12-24ᵒC, a w nocy 5-12ᵒC.

W łanach zbóż można już dostrzec wyraźne objawy tej choroby. Porażone kłosy są częściowo żółte, kłoski przebarwione. Tam gdzie od dłuższego czasu panowała wysoka wilgotność powietrza, plewy porażonych kłosów są pokryte białym, różowym lub łososiowym, watowatym nalotem grzybni. Tak porażone kłosy będą częściowo lub całkowicie zamierać.

Grzyby z rodziny Fusarium powodują, że ziarno uzyskane z porażonych roślin jest drobniejsze, pomarszczone, pokryte białą lub różową grzybnią. Fuzarioza kłosów również przyczynia się do obniżenia jakości ziarna, przede wszystkim ze względu na wytwarzanie przez grzyby, groźnych dla zdrowia ludzi i zwierząt mykotoksyn.

W wielu przypadkach zabieg T3, wykonywany najczęściej w pszenicy od fazy początku kłoszenia do fazy kwitnienia może okazać się w tym sezonie zabiegiem praktycznie najważniejszym. Wysoka presja chorób i zaniechanie wykonania zabiegu chemicznego w tym terminie, może zaprzepaścić wcześniejszą ochronę.

Czy można jeszcze zastosować zabieg T3 w pszenicy ozimej?

Jeśli obserwujemy wysoką presję chorób i przewidujemy, że nadal będą się utrzymywać sprzyjające warunki dla dalszego ich rozwoju, można się jeszcze zdecydować na zabieg fungicydowy. Ograniczy on dalszy rozwój chorób kłosa. Lista zarejestrowanych preparatów jest bardzo długa (powyżej 70 możliwości).

Na tym etapie przede wszystkim warto sięgnąć po preparaty, które w swym składzie zawierają jedną z podstawowych substancji triazolowych (np. tebukonazol, epoksykonazol, protiokonazol, propikonazol). Ponieważ to końcówka wegetacji zbóż, niezwykle ważne jest zapoznanie się z etykietą fungicydu i przestrzeganie okresu karencji środka.

Podobał się artykuł? Podziel się!