Złoty silnie traci na wartości do głównych walut polepszając warunki eksportu i stabilizując ceny zbóż i rzepaku w kraju na wysokim poziomie.

Giełda CBOT w Chicago:
Kukurydza. Kontrakt grudniowy stracił w czwartek na wartości 5,2 proc., wobec czego pod koniec dnia trzeba było za niego zapłacić 255,9 dolarów/tonę.

Pszenica. Notowania kontraktu z tym samym terminem wykonania obniżyły się w czwartek o 5 proc., doprowadzając cenę ziarna do poziomu ok. 232,9 dolarów/tonę.

Soja. Kontrakt grudniowy zamknął wczorajszą sesję na poziomie o 2,8 proc. niższym w stosunku do środowego zamknięcia. Cena nasion spadła o 13,8 usd za tonę do 471,7 usd.

Wszystkie trzy kontrakty znajdują się w trendzie spadkowym, ale do poziomów sprzed lipca 2010 r jest jeszcze bardzo daleko.

Giełda MATIF w Paryżu:
Kukurydza. Listopadowy kontrakt zanotował w czwartek 2,2 proc. stratę. Tona tego towaru kosztowała pod koniec dnia 199 euro, czyli 4,5 euro mniej niż w środę.

Pszenica. Kontrakt z tym samym terminem dostawy zakończył wczorajszą sesję ceną o 2,4 proc. niższą niż w środę, wobec czego za towar ten trzeba było zapłacić 192 euro/tonę.

Rzepak. Kontrakt z dostawą w listopadzie zanotował podczas czwartkowej sesji spadek rzędu 2,1proc. Nasiona potaniały o 9,25 euro/tonę spadając do poziomu 437,5 euro/t.

Podobał się artykuł? Podziel się!