Oprócz zabiegów herbicydowych coraz częściej kukurydza wymaga nie tylko ochrony przed szkodnikami (omacnica prosowianka) ale również przed chorobami (głównie powodowanych przez grzyby z rodzaju Fusarium oraz żółtą lub drobną plamistością kukurydzy). Takiej ochrony wymagają głównie plantacje uprawiane w monokulturze, w których kompensacja patogenów jest największa.

Producenci środków ochrony roślin dostrzegają nowe problemy jakie pojawiają się w tych uprawach. W związku z rosnącym zagrożeniem Syngenta wprowadziła do obrotu nowy fungicyd do stosowania w kukurydzy Quilt Xcel 263,8 SE.

Quilt Xcel 263,8 SE jest środkiem grzybobójczym, który dzięki połączeniu dwóch silnych substancji aktywnych: azoksystrobiny oraz propikonazolu ogranicza rozwój wielu jednostek chorobotwórczych oraz jak zapewnia producent pozytywnie wpływa na wzmocnienie rośliny od korzeni aż po kolbę, chroniąc rośliny przed czynnikami stresowymi.

Preparat Quilt Xcel 263,8 SE można stosować od wczesnych faz rozwojowych roślin (8-10 liści), do końca fazy kwitnienia. Poleca się go aplikować łącznie z zabiegami przeciwko omacnicy, gdyż jednocześnie zabezpieczy kukurydzę przed fuzariozą. A jak wiadomo mniej grzybów z rodzaju Fusarium oznacza mniej mikotoksyn w ziarnie.

Zalecana dawka to 1,0 l/ha, a preparat można stosować tylko raz w sezonie wegetacyjnym.

Podobał się artykuł? Podziel się!