Jak dotąd tylko nieliczni decydowali się na zbiory zbóż czy rzepaku. Powodem była niestabilna deszczowa pogoda, która wstrzymywała wyjazd kombajnów na pola. Obecnie bardzo szybko się to zmienia i wraz z ociepleniem i słoneczną pogodą żniwa na dobre się rozpoczęły.

Wyjątek stanowi południe kraju, gdzie bez większych problemów przezimował tam jęczmień ozimy. Zbiory tego zboża są już w tym rejonie mocno zaawansowane. Szacuje się, że na dzień 20 lipca zebrano w samym woj. opolskim z około 80 proc. areału jęczmienia.

Zupełnie inaczej jest z rzepakiem ozimym. Zbiory tej uprawy są w początkowej fazie i w porównaniu z sezonem ubiegłym możemy mówić o lekkim opóźnieniu żniw.

A jak kształtują się ceny? Handel zbożem dopiero ruszył. Pojawiła się jednak obawa o jakość ziarna z tegorocznych zbiorów. W związku z tym, część rolników, którzy w dalszym ciągu posiadają pszenicę ze zbiorów ubiegłorocznych wstrzymało się z jej sprzedażą. Niestety nastroje co do cen są również mało optymistyczne. W zależności od regionu kraju, z relacji producentów rolnych orientacyjnie za pszenicę konsumpcyjną można dostać 580-630 zł/t, za pszenicę paszową – 570-610 zł/t, pszenżyto – 510-550 zł/t, jęczmień paszowy – 500-530 zł/t, żyto konsumpcyjne - 500-530 zł/t, żyto paszowe - 490-520 zł/t
Jeśli chodzi o ceny skupu rzepaku w zależności od lokalizacji obecnie kształtują się one na poziomie 1570-1600 zł/t.

Podziel się swoimi spostrzeżeniami na temat przebiegu żniw. Dołącz do dyskusji na forum farmer.pl w zakładce: żniwa

 

Podobał się artykuł? Podziel się!