Mimo katastrofalnie suchego lata i początku jesieni, stan zbóż ozimych należy ocenić jako dobry. Zadecydowała o tym długa, ciepła i przekropna jesień. Mimo skracającego się dnia świetlnego, rośliny świetnie rosły i o ile nie zostały posiane w terminach zbyt odległych od zalecanych, osiągnęły fazę krzewienia zdecydowanie podnoszącą szansę przetrwania przez nie zimy. Cieszy także relatywnie niewielka presja chorób grzybowych.

KUJAWSKO-POMORSKIE

(...) Rośliny w połowie grudnia były w fazie krzewienia i miały 4 do 6 liści. (...)

Susza krótko po siewie i niewielkie (początkowo) opady deszczu zmobilizowały rośliny do budowy głęboko penetrującego systemu korzeniowego. (...)

Na odwiedzanych plantacjach pszenżyta widoczne były ślady obecności mączniaka właściwego oraz uszkodzenia powodowane przez ploniarkę zbożówkę (...).

LUBUSKIE

Rolnicy siejący zboża ozime w optymalnych terminach w województwie lubuskim trafili na suszę, która w efekcie spowolniła wschody. (...) W połowie grudnia w powiecie międzychodzkim rośliny miały ok. 10 cm wysokości, korzeń długości do 9 cm i wykształcone 3 liście. W niewielkim stopniu widoczne było porażenie mączniakiem. Gdyby zima zastała je w tej fazie, to nie przetrwają. (...) 

WIELKOPOLSKA

(...)

Pszenica ozima posiana pod koniec października, w połowie grudnia miała 3 do 5 liści. Ciepło i dostatek wody umożliwiły zbożom z opóźnionego terminu siewu stosunkowo intensywny rozwój. Niestety, sprzyjały także rozwojowi patogenów chorobotwórczych - głównie mączniaka właściwego.

PODLASKIE

Plantacje zbóż ozimych były bardzo nierówne. Można było znaleźć takie, gdzie rośliny były dobrze rozkrzewione, i takie, na których wytworzyły 2-3 liście. Wynikało to z opóźnionych siewów spowodowanych brakiem wilgoci. (...)

MAZOWIECKIE

(...) W drugiej dekadzie grudnia pszenica często znajdowała się w fazie 3-4 liści, ale było też wiele dobrze rozkrzewionych z równie rozwiniętym jak część nadziemna systemem korzeniowym. (...) Lustrowane zasiewy były generalnie wolne od chwastów. Nie stwierdzono dużego zagrożenia ze strony chorób grzybowych, (...).