Kończą się optymalne terminy siewu dla wszystkich gatunków zbóż, już tylko w nielicznych regionach kraju zaleca się wykonać ten zabieg jeszcze w październiku. W wypadku pszenżyta ozimego można go jeszcze przeprowadzić do 5 tego miesiąca w takich województwach jak wielkopolskie, lubuskie, dolnośląskie, część pomorskiego i zachodniopomorskie.

Do 10 października mówimy o optymalnym terminie siewu w północnej części tego ostatniego regionu. W pozostałych miejscach mamy do czynienia o siewach opóźnionych, które mogą przyczynić się do niższego plonowania.

Dla tych rolników, którzy jeszcze nie zdecydowali się na wybór odmiany pszenżyta przedstawiamy wyniki badań przeprowadzonych na polach demonstracyjnych firmy BASF. Przed chorobami grzybowymi uprawy chronione były dwuzabiegowo: Capalo 337,5 SE i Osiris 65 EC.

Doświadczenia prowadzone były w dwóch lokalizacjach - pierwsza to Pągów na Pomorzu. Średnio pszenżyto plonowało tam w wysokości 10 t/ha (kontrola 63,2 dt/ha). Najwyższe plony osiągnęła odmiana Wiarus z HR Strzelce - 114,5 dt/ha (kontrola 70,1 dt/ha), Mikado z HR Danko - 110,8 dt/ha (kontrola 70,4 dt/ha) i Tulus z Saaten Union - 105,1 dt/ha (kontrola 68,5 dt/ha).

Kolejną lokalizacją był Jarosławiec w Wielkopolsce, gdzie średnia wynosiła 100,8 dt/ha (kontrola 60,9 dt/ha). Pierwsze miejsce pod względem wysokości plonu zajęła tam odmiana Twingo z HR Danko - 107,3 dt/ha (kontrola 66,8 dt/ha), drugie miejsce Mikado również z Danko - 107,1 dt/ha (kontrola 55,4 dt/ha), a trzecie Agostino z SW - 105,3 dt/ha (kontrola 85,6 dt/ha).

Podobał się artykuł? Podziel się!