PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Kukurydza na pellet i brykiet

Kukurydza na pellet i brykiet

Autor: farmer.pl, mt

Dodano: 19-10-2012 13:33

Tagi:

Nowym kierunkiem przeznaczenia całych roślin kukurydzy może być produkcja tego surowca z przeznaczeniem na bioenergię, a więc brykiet i pellet – uważa Rafał Mładanowicz z Krajowej Federacji Producentów Zbóż.- To jest nowy kierunek produkcji, już słyszałem o powstaniu dwóch firm, które zajmują się tego typu przeznaczeniem kukurydzy - mówi Mładanowicz.

Prezes Federacji podkreśla, że kukurydza daje dużą ilość suchej masy z jednego hektara.

- Potencjał, który możemy uzyskać z hektara, oczywiście przy bardzo dobrych, późnych odmianach i przy wzorcowej agrotechnice, to nawet 35 t suchej masy z całych roślin kukurydzy, a więc kolb i łodyg. To może przełożyć się na konkretne pieniądze - podkreśla Mładanowicz.

Jakie? - Jedna tona suchej masy - do spalania - ma wartość ok. 16 GJ. Przeliczając to na gotówkę to wartość ok. 450 zł/t. Mnożąc tę liczbę przez ilość suchej masy uzyskanej z hektara przychód może przekroczyć kilkanaście tys. zł. To daje do myślenia - oblicza Rafał Mładanowicz.

Eugeniusz Piątek z Polskiego Związku Producentów Kukurydzy trochę studzi tę euforię. - Plonu suchej masy jakie uzyskujemy w badaniach na kiszonkę kształtują się na poziomie około 20 ton z ha, a na polach produkcyjnych są one niższe - podkreśla.

- Z mojej wiedzy wynika, że rolnicy sprzedający kiszonkę z kukurydzy do biogazowi o zaw. 30 proc. s.m. za 1 t - otrzymują około 25 euro, a do produkcji pellet surowiec musi być bardziej wysuszony. Plon 35 t/ ha suchej masy wydaje się być teoretyczny, może osiągany z bardzo późnych odmian na polach nawadnianych, które w Polsce nie dojrzewają i trzeba by suszyć. Wiem, że zbiera się słomę z kukurydzy po zbiorze ziarna, za zebranie usługodawca zabiera słomę do produkcji pellet, ale plon tak zebranej słomy nie przekracza 6-8 t/ha - tłumaczy Piątek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (6)

 • Marcin 2012-11-16 22:32:11
  Ciekawy artykuł. Korzystam z Olimpu (rodzaj pelletu) do ogrzewania domu, ale nie wiedziałem, że można go wykonać również z kukurydzy.
 • arszczecin 2012-10-20 20:19:42
  jarki nawet więcej obornika heh, ale mono w kuku jest straszne. mam działkę sorry dzialeczke :) ok 4 ha i kilka dobrych lat jest kuku, sam obornik nie lata dziur. plony coraz słabsze, jak wapna nie dam to pis.dziec.
  mam kilkadziesiąt balotow słomy kuku z tego roku, zobaczymy jak wyjdzie sprzedaż. czekam aż się zagotuja/przepalą.
 • jarki 2012-10-20 19:52:50
  rolnictwo bez zrozumienia gleby niema sensu jest to wspaniale opisane w dwóch tematach na forum
  http://forum.farmer.pl/topic/1030-uprawa-bezorkowa-i-uproszczona/
  http://forum.farmer.pl/topic/1230-programy-rolnosrodowiskowe/page__fromsearch__1
 • rol-nick 2012-10-20 19:23:02
  obok mnie był PGR który miał monokulturę kuku. Ziemia po nastu latach takiego gospodarzenia wogóle nic nic rodziła. Kolejny właściciel tej ziemi też myslał, że ziemia to takie perpetuum mobile. Siał różne rośliny po sobie kilka lat, sypał nawozy i co? I nic sie nie rodziło. Od 3 lat ma prawdziwy płodozmian i mając własne ciężarówki przywozi tysiące ton (bo to ok. 1000 ha) obornika rokrocznie. I ziemia zaczęła mu rodzić!
 • jarki 2012-10-20 19:16:48
  @rol-nick ten gostek niepierwszy raz głupoty gada
  zbierając słomę z qq robimy z pola pustynię ale przecież prezes wie lepiej co tam próchnica!!! NORMALNY ROLNIK zanim zasieje qq na kichę daje 30 ton obornika od krówek które ją zjedzą
 • rol-nick 2012-10-20 14:50:15
  Pan Mładanowicz ma rację. To taki sam praktyk rolnictwa i propagator kuku jak i Pan Szymańczak. Chwalenie kuku w przypadku tych panów to jak z chwaleniem prezesa klubu w "Misiu". Jak sie okaże, ze plon suchej masy jest za mały w stosunku do tych rewelacji (bo przecież kiedyś ktoś, gdzieś, tak miał!) to trzeba dać cynk, że taki wynik osiagniemy dzięku GMO, dzieki wiekszemu nawożeniu, dzieki świetnej pogodzie, nawadnianiu i lepszej ziemi. Wszystko na zasadzie, że to sie musi udać! Bedziemy dopasowywać rzeczywistość do nierealnych założeń. Totalna bzdura. Aż mi sie niedobrze robi jak taki rewelacje takich "specjalistuff" czytam
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.196.110.222
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!