Wraz z przesuwaniem się uprawy kukurydzy na północ kraju skraca się okres jej wegetacji, a w związku z tym maleją plony ziarna, bo konieczna jest uprawa szybciej dojrzewających odmian, o mniejszej liczbie FAO. Poza tym zbierane ziarno zawiera dużo wody, a także wzrasta ryzyko, że pogoda podczas późnego zbioru będzie niekorzystna.

Folia w akcji

W Stradunach k. Ełku, w woj. warmińsko-mazurskim, przeprowadzono pierwsze w Polsce doświadczenie polowe, założone na powierzchni 1,5 hektara, z wysiewem kukurydzy pod folią. Wykorzystano w nim technologię irlandzkiej firmy Samco. Kukurydzę pod folią wysiano 26 kwietnia, nie udało się zrobić tego wcześniej, bo przez dwa tygodnie padał deszcz. W przyszłym roku planowany jest wcześniejszy termin siewu – na początku kwietnia.

Na hektar wysiano 100 tys. nasion czterech odmian kukurydzy firmy Pioneer: PR39D60 (FAO 200), PR39J26 (FAO 220), PR39K13 (FAO 220) i PR38F70 (FAO 270). Wybrane odmiany w ocenie przedstawicieli Samco odznaczają się bardzo dużym wigorem, który jest potrzebny, aby roślina przebiła się przez folię po mniej więcej  6 tygodniach od siewu.

Do siewu zastosowano doświadczalny dwurzędowy siewnik firmy Samco, który podczas jednego przejazdu wykonuje trzy czynności: siew, oprysk herbicydem doglebowym i położenie folii biodegradowalnej. Herbicydem opryskuje się glebę pod folią po siewie i w międzyrzędziach, gdzie jej nie ma. Do zwalczania chwastów w Stradunach zastosowano mieszaninę środków: Click 500 SC (1,5 l/ha)  + Guardian Max 840 EC (2,5 l/ha) w 250 l/hacieczy roboczej. Taka mieszanina zwiększa między innymi skuteczność zwalczania chwastnicy jednostronnej i pozwala zwalczać włośnicę zieloną. W wypadku gleb lżejszych i o mniejszej wilgotności może okazać się konieczne powtórzenie oprysku w międzyrzędziach nieokrytych folią. W Stradunach takiej potrzeby w tym roku nie było.

Podczas siewu robi się w folii nakłucia, które pozwalają przez pierwsze 6 tygodni na wymianę gazową i regulację temperatury pod folią. Folia jest biodegradowalna. Tempo jej rozkładu zależy od terminu siewu i rodzaju gleby. Gdy siew jest wcześniejszy, rozkład trwa dłużej. Szybciej rozkłada się na glebach ciemniejszych (lepsze nagrzewanie się) niż jaśniejszych. W pierwszym sezonie wegetacyjnym rozkłada się 90 proc. folii, a po dwóch latach nie ma po niej śladu. Rośliny po 6 tygodniach od siewu przebijają folię. Zbiór kukurydzy na ziarno w Stradunach planowany jest w drugiej połowie października.