Tylko w jednym z badanych przez nas punktach skupu obniżyła się cena kukurydzy. Ziarno suche o wilgotności ok. 14,5 proc. kosztuje tam tylko 345 zł/t netto (na szczęście w pozostałych miejscach waha się od 460 do 550 zł/t netto). Z kolei cena mokrego, o wilgotności do 30 proc., wynosi tylko 300 zł bez VAT (w innych miejscach wynosi ona od 330 do 380 zł/t netto). Inne skupy albo utrzymały swoje ceny sprzed tygodnia, albo delikatnie je podwyższyły.

Podrożała za to pszenica i to zarówno konsumpcyjna i paszowa. Pozostałe gatunki kosztują tyle samo co 8 października.

Należy pamiętać, że czy tego chcemy, czy nie to rynek rolny również funkcjonuje w ramach rynku globalnego, czy europejskiego. Dlatego tak duży wpływ ma na niego to co się dzieje np. w Stanach Zjednoczonych, krajach Basenu Morza Czarnego czy w innych państwach Europy. Śledzenie notowań surowców na giełdach towarowych pozwala określić, jak w najbliższym czasie będzie kształtowała się cena na naszym rodzimym „podwórku". Na cenę z kolei duży wpływ ma wysokość produkcji, a ta w tym roku jest dość wysoka.

Na giełdach można obecnie zauważyć taką tendencję, że w krajach Unii Europejskiej notowania zbóż spadają, a w USA chwilowo wzrosły. Zdaniem analityków FAMMU/FAPA mogło to być spowodowane kilkoma czynnikami. Komisja Europejska podała bowiem kolejne, bardzo optymistyczne szacunki unijnej produkcji zbożowej - w wysokości aż 317 mln ton wobec 311 mln ton rok wcześniej, w tym 145,6 mln ton pszenicy miękkiej - tj. o 10,5 mln ton więcej niż sezon wcześniej. - Rekordowe mają być zbiory kukurydzy - 72 mln ton i to pomimo 2 proc. spadku areału. Na tak dobre tegoroczne wyniki złożyły się zarówno zwiększona powierzchnia upraw zbożowych, jak i poprawa plonowania - podkreśla FAMMU/FAPA.

Jak podkreślają na kształtowanie się cen giełdowych pszenicy mogło mieć wpływ zamknięcie kolejnego silosu - Socomac (terminal zbożowy w porcie Rouen), współpracującego z Euronext, jak również słabsze wyniki francuskiego eksportu pszenicy. Okazuje się bowiem, że Socomac jest w 90 proc. wypełniony pszenicą i zawiesił przyjmowanie nowych partii ziarna ze względu na nie najlepsze perspektywy w eksporcie.

Ceny skupu zbóż i rzepaku w zł/t netto zebrane 15 października 2014 r. na podstawie ankiety telefonicznej:

Polskie Młyny S.A.
- pszenica konsumpcyjna - 600,
- pszenica paszowa - 540,
- żyto - 480,
- kukurydza mokra - 300,
- kukurydza sucha - 345.