PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Kukurydza wiosną po 650-750 zł/t

Kukurydza wiosną po 650-750 zł/t

- Zbiory kukurydzy zbliżają się do końca. Na polach pozostało jeszcze 5–10 proc. upraw. Cena ziarna o wilgotności 15 proc. do wiosny powinna utrzymać się na poziomie 650–700 zł/t – mówi portalowi farmer.pl Eugeniusz Piątek, dyrektor biura Polskiego Związku Producentów Kukurydzy.PZPK ocenia, że tegoroczne zbiory kukurydzy są wyższe niż w ubiegłym sezonie. Najpewniej przekroczą one 2 mln t. - Jakość ziarna jest też bardzo dobra, bo z powodu suszy nie rozwijają się choroby grzybowe. Łączna powierzchnia uprawy przekracza w tym roku 700 tys. ha - mówi Piątek.

Podczas żniw zawsze spadają ceny zbóż. Im bliżej ich zakończeniu, na rynku można zaobserwować zatrzymanie się tendencji spadków cen ziarna. - Do wiosny cena za tonę ziarna o wilgotności 15 proc. powinna utrzymać się na poziomie 650-700 zł - dodaje Eugeniusz Piątek.

Nie tylko ziarno kukurydzy cieszy się zainteresowaniem, ale coraz częściej wykorzystywane są resztki pożniwne, a więc słoma kukurydziana. Rośnie bowiem zapotrzebowanie na odnawialne źródła energii i tym samym wykorzystywanie ich do spalania. Słoma kukurydziana jest belowana i sprzedawana na bioenergie. Również produkowany jest z niej pelet, który coraz częściej można wykorzystywać w przystosowanych piecach w gospodarstwach domowych. Z nieoficjalnych informacji wynika, że balot takiej słomy kukurydzianej kosztuje 30 zł, kiedy słoma np. z pszenicy czy żyta kosztuje 50 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.183.183
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!