PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Mączniak po ociepleniu i nawożeniu azotem

Mączniak po ociepleniu i nawożeniu azotem

- Obecnie stan zdrowotny roślin określa się jako dobry. W razie ocieplenia i po nawożeniu azotem istnieje niebezpieczeństwo pojawienia się mączniaka na plantacjach pszenicy i jęczmienia ozimego - mówi portalowi farmer.pl dr Joanna Horoszkiewicz-Janka z Instytutu Ochrony Roślin PIB w Poznaniu.Zboża na przedwiośniu wyglądają całkiem dobrze. Na oko nie widać jeszcze, że ruszyła wegetacja, ale już po wykopaniu rośliny można zaobserwować, że z węzłów krzewienia wyrastają młode korzenie. Wegetacja w niektórych częściach kraju ruszyła.

- Warunki pogodowe panujące od połowy grudnia - niskie temperatury oraz zalegająca pokrywa śnieżna - zapewniły dobrze zahartowanym roślinom prawidłowe przezimowanie. Na większości plantacji nie ma wypadów roślin spowodowanych szkodami mrozowymi - dodaje dr Horoszkiewicz-Janka.

Te zboża, które były wysiane w optymalnym terminie siewu, a z tym raczej w roku ubiegłym nie było problemów, osiągnęły prawidłowe fazy rozwojowe.

Teraz zagrożeniem mogą być choroby, zwłaszcza mączniak, który pojawia się w uprawach praktycznie każdego roku. Najlepiej samemu zlustrować plantacje i sprawdzić czy nie ma problemu z innymi chorobami, a także chwastami.

Trzeba też jak najszybciej wykonać nawożenie azotowe. Azot najlepiej, aby czekał na roślinę, a nie odwrotnie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

 • bogna 2013-03-06 18:23:28
  Ciekawa jestem gdzie s takie tanie nawozy?
  Chyba to cena zbytu w zakładach ?
  U nas na zamojszczyźnie co najmniej 300 zł za tonę więcej na każdym asortymencie.
 • Iga 2013-03-05 17:53:57
  K...wa o czym Wy piszecie? Chyba Wasze poletka są w dobrej kondycji? Włąsnie wróciłem z moich pól. Cholerne sarny wpiepszają wszystko co zielone: rzepak, pszenica, pszenżyto. Koło to olewa, starosta olewa. Izba Rolna nic nie może. Fantastyczny kraj. Pora wrócić pod zabory. Angela z Władkiem zrobią porządek.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.225.31.188
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!