"Małe żniwa" to okres zbiorów rzepaku i jęczmienia ozimego, poprzedzający właściwe żniwa.

Ryszard Karaś z Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach (ZODR) powiedział, że jęczmień ozimy zebrano już z ponad 17 tys. hektarów, co stanowi ponad 80 proc. upraw tego zboża w województwie. Do zebrania pozostał jeszcze jęczmień na około 3 tys. hektarów. - Jeśli pogoda będzie sprzyjała do 31 lipca jęczmień powinien być zebrany - dodał Karaś.

Z danych ZODR wynika, że rolnicy uzyskują od 38 do ponad 60 kwintali jęczmienia ozimego z hektara. - Jeśli dalsze zbiory będą utrzymywały się na podobnym poziomie, to rolnicy uzyskają stosunkowo wysokie plony jęczmienia ozimego - powiedział Karaś.

W ubiegłym tygodniu rolnicy zaczęli zbiór rzepaku ozimego, skoszono go już na około 6,5 tys. hektarów. Plantacje tego rzepaku zajmują w województwie około 100 tys. hektarów.

- Ceny w punktach skupu są niższe od oczekiwań rolników; cena tony jęczmienia ozimego waha się między 600 a 630 zł, natomiast cena tony rzepaku ozimego to około 1,4 tys. zł - powiedział Karaś. - Ceny jęczmienia i rzepaku są niższe od 20 do nawet 30 proc. w porównaniu do wysokich cen skupu w roku ubiegłym - dodał Karaś.

- Według informacji płynących z punktów skupu, ceny pozostałych zbóż będą także niższe o około 20-30 proc. w stosunku do ubiegłorocznych - mówił Karaś. - Za tonę pszenicy konsumpcyjnej w tym roku proponuje się około 700 zł, podczas gdy w ubiegłym roku za najlepszą jakościowo pszenicę rolnicy uzyskiwali nawet ponad tysiąc złotych za tonę - powiedział.

Podobał się artykuł? Podziel się!