W tym roku warunki do wczesnego siewu dla zbóż jarych były wyjątkowo korzystne. Można nawet powiedzieć, że bardziej optymalne w pierwszej połowie marca niż pod koniec tego miesiąca.

Lokalnie obfite opady deszczu, śniegu i intensywne wiatry z przełomu marca i kwietnia, wstrzymały prace polowe i pokrzyżowały plany tym, którzy z różnych przyczyn zwlekali z siewem zbóż jarych. Obecnie warunki się poprawiają więc można zasiewy ukończyć. Nie należy jednak z tym zwlekać, gdyż mijają optymalne, a nawet dopuszczalne terminy siewu dla wielu regionów (mapki z optymalnymi terminami siewów zbóż jarych dla poszczególnych regionów kraju).

W przypadku jarych, opóźniony siew jest dla nich bardzo niekorzystny. Skrócony zostaje im okres wegetacyjny. Wskutek oddziaływania wydłużonego dnia i wyższej temperatury następuje przyspieszenie rozwoju i dojrzewania roślin, co przyczynia się do zniżki plonu ziarna, głównie z powodu zmniejszenia rozkrzewienia produktywnego i liczby kłosów w łanie.

Najbardziej na to wrażliwe jest pszenżyto oraz owies, a najmniej jęczmień. Tolerancja zbóż jarych na opóźnienie siewu jest większa w przypadku niektórych odmian. W przypadku niemożności dotrzymania terminu siewu ważny jest wybór odmiany bardziej tolerancyjnej na taki siew. Generalnie większa grupa takich odmian w obrębie zbóż jarych występuje u jęczmienia jarego.

Ujemny wpływ opóźniania terminu siewu można częściowo niwelować dobierając odpowiednią ilość wysiewu zboża. Większą w przypadku opóźnionych siewów. Takie działanie pozwoli na uzyskanie odpowiedniej liczby kłosów w łanie.

W miarę opóźnienia terminu siewu należy również rozważyć zwiększenie dawki azotu. Azot jest czynnikiem pobudzającym rośliny do lepszego krzewienia się. Dlatego wzrastający poziom nawożenia azotem (do pewnej granicy) zmniejsza ujemny wpływ opóźnienia terminu siewu na liczbę kłosów na jednostce powierzchni. Jednak przy dużym opóźnieniu terminu siewu (po 20 kwietnia) wysokie dawki azotu nie mogą być wykorzystane przez rośliny. Duża obniżka plonu ziarna przy znacznym opóźnieniu siewu wiąże się z mniejszym pobraniem azotu przez rośliny w krótszym okresie wegetacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!