PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Mniej kukurydzy

Z danych A.G.P.M. wynika, że areał uprawy kukurydzy w 27 krajach Unii Europejskiej wyniesie 13,35 mln ha. Kukurydzy ziarnowej ma być ponad 8,25 mln ha, a kiszonkowejPowierzchnia uprawy tej rośliny w Unii spadnie zatem ogółem o 1,5 proc., czyli o 200 tys. ha. Spadki dotyczą przeważnie krajów Europy Południowej: Hiszpanii, Włoch i Francji.

We Francji produkcja kukurydzy ziarnowej 1,575 mln ha, a więc uprawa ta zanotuje spadek 6 proc. W wypadku kukurydzy kiszonkowej wyniesie on 3 proc. (mniej o 1,390 mln ha). Dlaczego taki wynik? Składa się na niego m.in. wyłączenie powierzchni spowodowane wprowadzeniem kwarantanny w związku z wystąpieniem stonki kukurydzianej, ograniczenie stosowania zapraw nasiennych, niekorzystne warunki pogodowe podczas siewu i niskie ceny.

Wzrost powierzchni kukurydzy natomiast spodziewany jest w krajach Europy Centralnej i Wschodniej, a także na Ukrainie i w Serbii. U naszych zachodnich sąsiadów Niemców również notowane będą wzrosty, na co wpływ ma większe wykorzystanie kukurydzy do produkcji biogazu.

Źródło: KPK/farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.97.221
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!