W tym tygodniu wiodąca rosyjska firma analityczna SovEcon zredukowała prognozy produkcji zbóż w Rosji w sezonie 2012/13 – do przedziału od 78,5 mln ton do 81,5 mln ton. Jest to znaczące obniżenie przewidywanych zbiorów w porównaniu do optymistycznych prognoz z początku roku w wysokości aż 94 mln ton- podaje FAMMU/FAPA.

Mniej pesymistyczne są oficjalne prognozy. Według Ministerstwa Rolnictwa Rosji, tegoroczne zbiory zbóż będą w wysokości od 80 do 85 mln ton. Gorsze wyniki produkcji zbożowej znajdą odzwierciedlenie w spadku eksportu w bieżącym sezonie handlowym. Analitycy SovEcon oceniają go na zaledwie 13-14 mln ton, w tym pszenicy do 10 mln ton. Oznaczałoby to drastyczny spadek sprzedaży ziarna zbóż na rynki zagraniczne – wobec rekordowego poziomu sprzedaży w wysokości ponad 27 mln ton w ubiegłym sezonie.

Jak na razie Rosja nie zamierza wprowadzać restrykcji w eksporcie zbóż. Jednak powołano do życia nową komisję ds. bezpieczeństwa żywnościowego, która przeanalizuje m.in. sytuację na rosyjskim rynku zbóż. Wcześniej pojawiały się pogłoski o możliwości zastosowania limitów w rosyjskim eksporcie zbóż. Jednak zostały one zdementowane. W taki scenariusz nie wierzą też analitycy SovEcon, według których możliwości regulacji rynku wewnętrznego przez restrykcje eksportu są ograniczone.

Podobał się artykuł? Podziel się!